Prezydent podał się do DYMISJI! Będą nowe wybory.

Prezydent podał się do dymisji!

Prezydent Boliwii Evo Morales złożył dymisję – informuje BBC. W państwie wybuchł ogromny kryzys związany z ponownym wyborem Moralesa na urząd prezydenta. Głowa państwa zapowiedziała nowe wybory. Mimo to opozycja oraz wojsko wezwało go do dymisji.

Już kilkanaście dni w Boliwii trwają masowe protesty. Wszystko przez zastanawiające zwycięstwo Moralesa w wyborach prezydenckich. Wynik ogłoszono zanim oficjalnie policzono głosy. Dzień później przedstawiono, że lewicowy polityk miał 10 punktów procentowych przewagi nad rywalem Carlosem Mesą.

To zdarzenie doprowadziło do masowych oskarżeń o manipulowanie wynikiem wyborczym. Kilkaset tysięcy osób wyszło prostestować na ulice. Żądano powtórzenia głosowania. Do protestujących dołączały oddziały policji.

Prezydent w niedzielę zdecydował się ustąpić ze względu na ogromną presję nie tylko ze strony społeczeństwa, ale także aparatu państwowego. Morales rozpisze nowe wybory. Ponadto ma zastąpić obecnych członków rady wyborczej – ci są oskarżani o nielegalne wspieranie prezydenta. To dzięki nim miał po raz czwarty uzyskać reelekcję.

Jednak nawet to już nie wystarczyło. Złożenia dymisji przez głowę państwa domagali się przedstawiciele opozycji a także wojsko.

– Uważamy, że prezydent Morales musi podjąć taką decyzję, jeśli zachował choćby szczyptę patriotyzmu, musi ustąpić – mówił kontrkandydat Carlos Mesa.

Jak wynika z informacji reportera Wyborczej24.pl Morales ugiął się pod presją ze względu na włączenie się wojska. Do dymisji wezwał go bowiem generał Williams Kaliman.

fot. Wyborcza24

Komentarze