Przyjmujesz ten ANTYBIOTYK w ciąży? Może przyczynić się do wad wrodzonych dziecka!

antybiotyk

Nowe badania wykazały, że zażywanie niektórych antybiotyków w ciąży może przyczynić się do poważnych wad wrodzonych dziecka. 

Badania wykazały jednoznacznie większy wzrost ryzyka wad wrodzonych u dzieci kobiet, którym przepisano makrolidy w porównaniu do matek, którym przepisano penicylinę. Zaobserwowano to podczas pierwszych trzech miesięcy ciąży.

 

Co to są antybiotyki makrolidowe?

 

Ta grupa leków obejmuje erytromycynę, klarytromycynę i azytromycynę. Są  stosowane w leczeniu infekcji, takich jak zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli oraz choroby układu moczowego. Ponadto także w chorobach skóry oraz w chorobach przenoszonych drogą płciową.Według badań makrolidy są jednymi z najczęściej przepisywanych antybiotyków w krajach zachodnich.

 

Jaki mają wpływ na kobiety w ciąży?

 

Badanie wykazało, że przepisywanie makrolidów kobietom w pierwszym trymestrze ciąży zwiększyło ryzyko poważnych wad rozwojowych w 28 z 1000 urodzeń, w porównaniu z 18 na 1000 urodzeń po penicylinie. Wyższe było głównie ryzyko wad serca. W badaniu nie znaleziono związku między receptą makrolidów, a zaburzeniami neurorozwojowymi. Nie stwierdzono również żadnego ryzyka między wadami wrodzonymi, a makrolidami przepisywanymi przed poczęciem.

 

„Jest to niewielki, ale wciąż znaczny wzrost i na podstawie tych ustaleń kobiety w ciąży i ich lekarze powinni znaleźć alternatywę w zależności od rodzaju infekcji. Jeśli masz infekcję bakteryjną, bardzo ważne jest przyjmowanie antybiotyków, ponieważ sama infekcja może być naprawdę szkodliwa dla nienarodzonego dziecka” – informuje Profesor Ruth Gilbert z University College London.

 

 

ZOBACZ TEŻ:Jesz pączki ze sklepu?! Ich skład przeraża! W wielu z nich znajduje się…

 

 

Canadian Medical Association Journal opublikowało także wyniki badań według, których powszechnie stosowane antybiotyki, w tym makrolidy są związane ze zwiększonym ryzykiem poronienia. Największe prawdopodobieństwo poronienia występuje w momencie stosowania ich we wczesnej ciąży.

 

 

 

ZOBACZ TEŻ:Nowy LEK stworzony przez komputer! Będzie leczył…

 

 

Źródło:zdrowiewprost/pixabay

 

Komentarze