Skarbówka poszerza kontrole! Sprawdzi Cię nawet gdy będziesz…

skarbówka

Resort finansów ma w planach nadanie nowych uprawnień fiskusowi. Co za tym idzie? Skarbówka poszerzy swoje kontrole. 

Ministerstwo Finansów ma w planach wymienianie się danymi o podatnikach i transakcjach z innymi krajami. Co za tym idzie? Skarbówka będzie mogła skontrolować podatnika nawet za granicą. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” na pierwszy ogień pójdą informacje o transgranicznych schematach podatkowych. Pierwsza wymiana będzie miała miejsce jeszcze w tym roku, najpóźniej 31 października.

 

ZOBACZ TAKŻE: Romans Zenka Martyniuka w końcu ujrzał światło dzienne! Gwiazdor jednocześnie miał…

 

Ministerstwo szacuje, że dzięki współpracy do budżetu państwa wpłynie 555 mln zł rocznie, a do kas samorządów 180 mln zł. Resort liczy również na to, że inne kraje pójdą w ślady Polski i wdrożą u siebie rozwiązania podobne do Jednolitego pliku kontrolnego VAT, STIR, SENT czy białej listy podatników.

 

– Chcemy zakończyć przepychanie karuzel z zachodu na wschód i z północy na południe Europy. Im większy będzie dostęp państw europejskich do nowoczesnych rozwiązań, tym większa szansa, że firmy uczestniczące dziś w karuzelach zrezygnują z tego procederu– powiedział w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 

ZOBACZ TAKŻE: Kiedy rozliczyć PIT 2020? Są istotne zmiany.

 

Jak podaje Jan Sarnowski na razie jest nam najbliżej do współpracy z Czechami i Słowacją. Te kraje mają już doświadczenie w wymianie informacji. Zjawisko można by jeszcze bardziej ograniczyć, gdyby podobnymi narzędziami dysponowały również inne państwa. Wówczas, na zasadzie wzajemności, urząd mógłby wymieniać się z nimi dokładniejszymi i pełniejszymi informacjami.

 

źródło: Dziennik Gazeta Prawna , fot. pixabay

Komentarze