Sondaż IBRIS! „To ZATRWAŻAJĄCA liczba”

Wybory parlamentarne 2019. To już naprawdę ostatni sondaż przed ciszą wyborczą.

Ostatni przed rozpoczęciem ciszy wyborczej sondaż IBRIS dla RMF FM „Dziennika Gazety Prawnej”. Wynik badania nie pozostawia złudzeń. Prawo i Spdawiedliwość wyraźnie wygrywa wybory do parlamentu. Aż 10 proc. nie wie, na kogo odda swój głos. 

Chęć oddania głosu na partię, której szefem jest Jarosław Kaczyński wyraziło 42 proc. badanych. Drugie miejsce za Prawem i Sprawiedliwością w ankiecie zajęła Koalicja Obywatleska z wynikiem zaledwie 22,3 proc. głosów. Zdaniem ekspertów KO zaszkodziła afera Sławomira Neumanna oraz przemówienie Lecha Wałęsy.

Podium w ostatnim sondażu zamknęła Lewica z bardzo wysokim wynikiem. Na koalicję pod szyldem Sojuszu Lewicy Demokratycznej chce głosować aż 14 proc. ankietowanych w sondażu IBRIS. To jednen z najlepszych sondażowych wyników Lewicy. 

Czwarte miejsce w badaniu przypadło PSL-Koalicji Polskiej (wraz z Kukiz’15). Ugrupowanie w wyborach parlamentarnych 2019 według sondażu uzyskałoby 5,9 proc. głosów wyborców.

Pod progiem wyborczym Konfederacja. Szeroka koalicja różnych liderów otrzymałaby 4,7 proc. głosów. Na „inne” partie swój głos deklaruje zaledwie 0,4 proc. Z kolei odpowiedzi „nie wiem” udzieliło aż 10,7 proc. ankietowanych.

-To zatrważające, że tyle osób nie wie na kogo zagłosuje. To ogromny odsetek, który bezpośrednio wpłynie na podział mandatów w sejmie. Zachęcam do świadomego głosowania, do uczestnictwa w akcie demokracji. – mówi Wyborczej24.pl Cezary Nowakowski – ekspert marketingu politycznego.

Udział w wyborach z kolei deklaruje 58,3 proc. badanych. Ta grupa udzieliła odpowiedzi „zdecydowanie tak” lub „raczej tak” pójdę na wybory.

W niedzielę w wyborach parlamentarnych wybierzemy na czteroletnią kadencję 460 posłów oraz 100 przedstawicieli w Izbie Wyższej parlamentu. W kraju o miejsce w sejmie walczy 5,1 tys. kandydatów. Średnio więc 11 osób ubiega się o jeden mandat poselski.

Komentarze