Stało się! Emerytura będzie wynosić 4000 zł. Aby skorzystać wystarczy mieć TO w dowodzie osobistym.

4000

Emerytura w wysokości 4000 złotych? To możliwe! Jest jednak jeden warunek.

Aby ZUS co miesiąc wypłacał sporo ponad 4 tysiące złotych emerytury wystarczy ukończyć sto lat. Od marca rośnie kwota, jaką dostają osoby długo żyjące i to aż o 290 złotych miesięcznie. Takie świadczenie nazywa się świadczeniem honorowym i wynosi obecnie około 4000 zł, a dokładniej 4003,88 zł brutto. Za kilka tygodni kwota ta wzrośnie do 4294,67 zł brutto. Wysokość świadczenia honorowego dla stulatków wynosi tyle ile kwota bazowa, którą raz w roku ustala Główny Urząd Statystyczny.

 

ZOBACZ TAKŻE: Władze Chin zamykają KOLEJNE miasto w związku z epidemią koronawirusa!

 

Świadczenie wypłacane jest co miesiąc, niezależnie od kwoty pobieranej emerytury lub renty z ZUS, KRUS lub zakładu emerytalnego w przypadku np. mundurówki . Warto zaznaczyć, że przeciętna emerytura, którą wypłaca ZUS jest prawie dwa razy niższa!

 

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w płatnościach zbliżeniowych kartą! Od teraz będziesz mógł…

 

Co zrobić aby otrzymać świadczenie honorowe?

Aby świadczenie zostało przyznane, nie trzeba składać żadnego wniosku przyznawane jest automatycznie. Trochę inaczej wygląda sytuacja, jeśli osoba w wieku 100 lat w ogóle nie ma renty lub emerytury. W takiej sytuacji on sam, lub jego pełnomocnik musi złożyć w ZUS wniosek o wypłatę świadczenia honorowego. Do niedawna, świadczenie honorowe było często jedynym wsparciem, jakie otrzymywały przykładowo kobiety, które nie wypracowały żadnej emerytury, bo poświęciły się wychowaniu dzieci. Od roku przysługuje im jeszcze tzw. matczyna emerytura której kwota jest równoważna kwocie najniższej emerytury.

 

 

Komentarze