STRESUJESZ SIĘ przed egzaminem lub ważnym spotkaniem? Przed wyjściem z domu zastosuj TO!

Żeby komórki mózgowe pracowały na pełnych obrotach, rano trzeba im dostarczyć odpowiedniej ilości dobrego paliwa.

Dietetyczne przygotowania warto wprowadzić co najmniej tydzień przed ważnym spotkaniem czy egzaminem i przestrzegać ich przez cały czas. To co jemy ma m.in wpływ na to jak zareaguje nasz mózg na sytuację stresogenną.

 

Poranny posiłek najlepiej jest zjeść w ciągu godziny od wstania. Śniadanie musi być pożywne, bogate w składniki odżywcze, ale lekkostrawne i niezbyt kaloryczne, bo inaczej  nas rozleniwi i wywoła senność.

 

Produkty bogate w węglowodany złożone trzeba jeść 5 razy dziennie w małych porcjach. Osoby, które mają odpowiednią ilość magnezu, lepiej radzą sobie ze stresem. Ten ważny pierwiastek znajdziemy w fasoli, kaszy gryczanej, bananach, warzywach liściastych, orzechach i gorzkiej czekoladzie .

Dieta powinna być bogata w warzywa, owoce, kwasy omega-3, produkty dostarczające białko, np nabiał, chude wędliny najlepszej jakości (cielęce, drobiowe), rośliny strączkowe. Z kolei jajka i oleje (głównie sojowy) dostarczą lecytyny niezbędnej do szybkiego przyswajania impulsów w mózgu. Lecytyna wspomaga zapamiętywanie i odtwarzanie faktów oraz gwarantuje sprawne myślenie.

 

ZOBACZ TEŻ:Natrafiono na zbiorową mogiłę! Szczątki żydowskiej narodowości zostały odkryte w…

 

Nie zapominajmy, aby pić 2 litry wody dziennie. Już 1-2-procentowy niedobór wody skutkuje pogorszeniem pamięci, koncentracji i zmęczeniem.

Należy także uważać z kawą, ponieważ może ona wzmóc zdenerwowanie. Jeśli od śniadania minie trochę czasu, dobrze przed samym egzaminem lub spotkaniem zjeść kawałek gorzkiej czekolady lub torebkę orzechów. Odpowiednia dieta oraz wysiłek fizyczny są prostym narzędziem łagodzącym stres psychiczny.

 

Źródło:poradnikzdrowie/pixabay

Komentarze