Strzały na granicy z Białorusią! Czy to już WOJNA?

W dniu wczorajszym doszło do incydentu na granicy polsko-białoruskiej.  W kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, który patrolował granicę wespół ze Strażą Graniczną oddano strzały. Nikomu nic się nie stało.

 

 

Tak zwane puste strzały w powietrze na widok naszych patroli, rzucanie różnego rodzaju przedmiotami na stronę polską, symulowanie rzutów granatami na stronę polską czy również podrzucanie pewnych atrap, które mają wyglądać jak materiały niebezpieczne, które zagrażają polskim funkcjonariuszom, żołnierzom. Tego typu działalność jest prowadzona i rozpatrujemy ją w kategorii chęci eskalowania problemu i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, również pewnego rodzaju walkę psychologiczną z tymi konkretnymi polskimi funkcjonariuszami i żołnierzami, którzy strzegą naszej granicy – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn,

 

 

Po incydencie do siedziby MSZ został wezwany charge d’affaires ambasady Białorusi w Polsce, który został poinformowany o polskim stanowisku do wydarzeń na granicy. Po opuszczeniu budynku poinformował, że informacje o strzałach są nieprawdziwe.

 

 

Białoruska straż graniczna już się zwróciła do polskiej Straży Granicznej o to, by zostały przedstawione bardziej szczegółowe informacje i jakieś dowody – komentował sprawę Alaksandr Czasnouski.

 

Ministerstwo poinformowało, że dowody w razie potrzeby zostaną zaprezentowane stronie białoruskiej, opinii publicznej oraz zainteresowanym pastwom. Sytuacja pomiędzy Polską a Białorusią jest napięta od dłuższego czasu. Nic nie wskazuje, że może się poprawić.

 

 

Źródło: Forsal.pl / PAP

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze