SZOK w wyborach parlamentarnych! Zaledwie 14,5% dla KO!

Wybory parlamentarne 2019 wyniki. Badanie exit poll IPSOS wskazało zwycięzcę!

Prawo i Sprawiedliwość wygrało w aż czternastu na szesnaście województw. Koalicja Obywatelska może pochwalić się wygraną jednynie w województwie pomorskim oraz lubuskim.

PiS najwyższe poparcie zanotował w województwie Podkarpackim – 62,1 proc. wszystkich ważnych głosów. W tym regionie Koalicję Obywatelską zdecydowało się poprzeć zaledwie 14,5 proc. wyborców. Z kolei w województwie lubuskim, gdzie KO odniosło zwycięstwo z wynikiem 32,5 proc. PiS zdobył 31,9 proc. głosów.

Ponadto w województwie Podkarpackim Koalicja Polska-PSL zdobyła 10,5 proc. głosów, Konfederacja 7,3 proc, zaś Sojusz Lewicy Demokratycznej 5,3 proc. Z kolei w województwie lubuskim, także na podstawie sondażu exit poll IPSOS, SLD przekonało do siebie 17,3 proc. wyborców, PSL 11,1 proc., natomiast Konfederacja 7,2 proc.

Województwo Pomorskie.

W tym regionie Koalicja Obywatelska odniosła zwycięstwo mimo afery Sławomira Neumanna i słynnego Tczewa. KO poparło według badania 38,8 proc., z kolei PiD 33 proc. Na kolejnym miejscu znalazło się SLD z wynikiem 12,7 proc., PSL – 8,7 proc., Konfederacja 6,8 proc. 

Z kolei na Mazowszu PiS wygrał z wynikiem 41,3 proc., KO zdobyło 29,8 proc. a SLD 12,6 proc. Na czwartym miejscu PSL z wynikiem 9,6 proc. a stawkę ponownie zamyka Konfederacja z poparciem sondażowym na poziomie 5,7 proc.

Jak łatwo zauważyć PiS w swoich regionach wygrywa zdecydowanie przed KO. Koalicja Obywatelska jest od PiS tylko minimalnie lepsza w województwie lubuskim. Z kolei w województwie Pomorskim KO notując najwyższą przewagę nad PiS mogło pochwalić się przewagą na poziomie niecałych 6 punktów proc. PiS w najlepszym dla siebie wyniku zmiażdżył KO na Podkarpaciu uzyskując przewagę na poziomie 47,6 punktów procentowych przewagi. 

Jak głosowały miasta a jak wsie?

Według badania exit poll IPSOS na wsiach PiS poparło 56,3 proc. wyborców. Koalicję Obywatelską wskazało zaledwie 16,7 proc. mieszkańców wsi. 12,3 proc swój głos oddało na PSL a 7,5 proc. przypadło SLD. Konfederacja na wsi uzyskała 5 proc.

Z kolei w miastach PiS mógł liczyć na poparcie na poziomie 26,9 proc., Koalicja Obywatelska na 41,1 proc. a SLD na 19,2 proc. Czawarte miejsce przypadło Konfederacji – 6,3 proc. a ostatnie ponad program wyborczym PSL. W mieście Koalicja Polska mogła liczyć na 6 proc. poparcia.

 

Komentarze