Takie osoby są NAJBARDZIEJ ZAKAŹNE. Jeden chory zaraża AŻ 8 OSÓB

Jak donosi ekspert z Londynu, jest grupa osób, które są najbardziej zakaźne. Oczywiście chodzi o rozpowszechnianie się koronawirusa. O kim mowa?

Profesor Adam Kucharski to pracownik London School of Hygiene and Tropical Medicine. Jest autorem książki na temat epidemii. Została ona zatytułowana “Prawa epidemii. Skąd się biorą epidemie i dlaczego wygasają”.

Udzielił wypowiedzi dla dziennikarza BBC News. Jest ona zaskakująca.

Zdaniem eksperta około 10 do 15% osób jest odpowiedzialnych za zakażenie aż 80%. To szczególnie ważne w kontekście luzowania obostrzeń i odmrażania gospodarki. Teraz istotne jest, aby nie dopuścić do sytuacji, w której od jednej osoby zarazi się wiele. Celem jest zapobieganie klastrom zakażeń.

Dlaczego? Są sytuacje, kiedy jedna osoba może zarazić nawet nie 5, ale 10 czy 20 osób! Najbardziej zakaźne są osoby, które wydychają przed siebie mocny strumień powietrza, a więc np. biegacze czy głośno rozmawiające.

Do zakażeń najczęściej dochodzi w zamkniętych pomieszczeniach, w restauracjach czy statkach wycieczkowych. Duże skupiska są niebezpieczne, wyjątkiem jest zgromadzenie na dużej otwartej przestrzeni. Tam ryzyko zakażenia jest mniejsze.

Jeśli chodzi o silnie wydychane powietrze, to niebezpieczne są zamknięte pomieszczenia, jak siłownie czy sale weselne. Znaczenie ma rodzaj aktywności fizycznej, naukowcy donoszą, że mniej zakażeń miało miejsce w trakcie zajęć pilates niż podczas zumby.

Warto jednak zaznaczyć, że nie trzeba obawiać się biegaczy czy innych aktywnych osób, jeśli uprawiają sport w przestrzeni otwartej. Są mniej groźni niż ci, którzy ćwiczą w klubach fitness czy na siłowni.

To, o czym trzeba pamiętać, to zachowanie dystansu nawet na zewnątrz i częsta higiena rąk. Warto też unikać używania tych samych przedmiotów, które miały w rękach inne osoby.

Zobacz też: ALARM naukowców w sprawie maseczek. Aż o 85%!

Źródło: Interia.pl
Źródło zdjęcia: pixabay

Komentarze