Tego zdjęcia królowej Elżbiety II nie widzieliście! Król Karol upublicznił je w rocznicę śmierci

Dokładnie rok minął od tragicznej śmierci Elżbiety II, brytyjskiej monarchini, która przewodziła Królestwu Zjednoczonego przez niezwykłe 70 lat.

Elżbieta II odeszła z tego świata w wieku 96 lat, opuszczając nas 8 września ubiegłego roku. To wydarzenie miało miejsce zaledwie kilka miesięcy po jej platynowym jubileuszu, upamiętniającym 70 lat panowania na brytyjskim tronie.

W dniu tej smutnej rocznicy, Karol III, jej syn i dziedzic tronu, postanowił uczcić jej pamięć. Opublikował jedno ze swoich ulubionych, dotąd nieznanych zdjęć matki. Fotografia, wykonana przez uznanego artystę Cecila Beatona, pochodzi z roku 1968, a na niej widnieje 42-letnia wówczas królowa.

Fotografia ta pochodzi z 1968 roku i przedstawia królową w wieku 42 lat. Jak podaje BBC, jest to obraz, którym król osobiście darzył szczególną miłość, a który teraz ujrzał światło dzienne.

W krótkim hołdzie dla zmarłej matki Karol III wyraził swoje uczucia, mówiąc:

Obchodząc pierwszą rocznicę śmierci Jej Królewskiej Mości i mojego wstąpienia na tron, z wielkim uczuciem wspominamy jej długie życie, oddaną służbę i to, jak dużo znaczyła dla tak wielu z nas.

Dodatkowo wyraził wdzięczność za miłość i wsparcie, które otrzymał od ludzi w ciągu pierwszego roku swojego panowania, razem z królową Kamilą.

Aby uczcić tę ważną rocznicę, Karol III i królowa Kamila udali się do kościoła Crathie Kirk, który jest miejscem prywatnych modlitw żałobnych. Kościół ten znajduje się w szkockiej wiosce Crathie i jest odwiedzany przez członków rodziny królewskiej podczas ich pobytu w zamku Balmoral.

Źródło: Royal Collection Trust/His Majesty King Charles III via Getty Images

Dodatkowo, książę i księżna Walii uczcili pamięć zmarłej królowej podczas prywatnego nabożeństwa w katedrze St. David’s, podczas swojej wizyty w zachodniej Walii.

W tym dniu rocznicy wstąpienia na tron przez Karola III, o godzinie 12:00 czasu polskiego w Hyde Parku oraz przy Tower of London oddano salwy armatnie. A o godzinie 13:00 w Opactwie Westminsterskim zabiją dzwony, by uczcić życie i dziedzictwo Elżbiety II.

Premier Rishi Sunak również wspominał o zmarłej królowej. Mówił, że jej służba wydaje się jeszcze bardziej znacząca po roku od jej odejścia. Podkreślił, że jej oddanie narodom Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów jest teraz jeszcze bardziej widoczne. Natomiast wdzięczność za jej życie pełne poświęcenia ciągle rośnie. Premier wspomniał także o swoim spotkaniu z królową, podkreślając jej mądrość, ciepło i ostry dowcip.

Przywódca labourzystów, sir Keir Starmer, również oddał hołd zmarłej królowej. Podkreślił, że kolejki do trumny królowej pokazały, jak szczególna więź łączyła ją ze swoim ludem. Zaznaczył, że to więź oparta na zrozumieniu. Służba dla narodu jest ważnym elementem więzi między suwerenem a poddanymi. Dzisiaj warto podążać za jej przykładem służby publicznej, aby budować lepszą przyszłość.

Zobacz także: Nergal vs. żłobek w kamienicy! Muzyk ostro gra i wygrywa!

Komentarze