TO już nadciąga nad Polskę! „Tak silne burze, to rzadkość”

Pogodę nad Polską kształtuje wyż „Queenie” – do naszego kraju płynie bardzo gorące powietrze, jest upalnie. Jednak teraz pogoda zmieni się drastycznie!

Nad Polskę nadciąga już niż znad Morza Północnego o nazwie „Heiko”. I to on rozpocznie przebudowę pola barycznego – dominujący wyż znad Rosji będzie musiał ustąpić a Polska znajdzie się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia znad Morza Czarnego.

Do tego już dziś późnym popołudniem zachodnia część naszego kraju odczuje działanie chłodnego frontu atmosferycznego, który w najbliższych dniach będzie przemieszczał się w głąb Polski. To z jednej strony pozowwoli nieco odpocząć od upałów , jakie serwuje nam pogoda w ostatnich dniach. Jednak ta zmiana spowoduje coś znacznie gorszego – już dziś…

Od poniedziałku upały powrócą, ale ze zdwojoną siłą. To jednak jeszcze nie koniec. Dziś i w weekend będziemy świadkami gwałtownych nawałnic i huraganów.

Napływające z południowego wschodu i południa (znad Turcji i Morza Czarnego oraz znad Włoch i Morza Śródziemnego) gorące i wilgotne powietrze sprawia, że dziś jest nadal bardzo ciepło i temperatura wynosi nawet 30 stopni Celsjusza.

Jeszcze dziś jednak nadejdą gwałtowne nawałnice – głównie na zachodzie, wschodzie i południu Polski.

Burze wystąpią w województwach :
Zachodniopomorskim, Lubuskim, na zachodzie Wielkopolski, w województwie Dolnośląskim, a także na Podlasiu, wschodniej części Mazowsza oraz na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia. Ponadto w województwie Świętokrzyskkm, Małopolskim, Śląskim i Opolskim.

Nawałnice wystąpią lokalnie – wtedy pojawi się ulewny deszcz oraz bardzo silny wiatr wiejący z prędkością ok. 100 km/h.

„Tak silne burze, to rzadkość.” – mówi jeden z synoptyków. Ostrzega, będzie bardzo groźnie.

Kolejne prognozy na lato 2019 przygotowane przez synoptyków AccuWeather przewidują nawet kilkudniowe , 43-stopniowe upały.

 

 

Komentarze