Trzęsienie ziemi w Maroku! Nie żyje ok. 300 osób!

trzęsienie-ziemi-Turcji_Syrii

Najpotężniejsze trzęsienie ziemi od ponad stu lat wstrząsnęło Marokiem, pozostawiając w swoim śladzie rozpacz i zniszczenie. To wydarzenie, które miało miejsce w piątek późnym wieczorem w okolicach Marrakeszu, w rejonie gór Atlas, zostawiło za sobą ślad ogromnej tragedii.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Maroka poinformowało, że liczba ofiar śmiertelnych wynosi obecnie prawie 300 osób, a ponad 150 osób odniosło obrażenia. Ucierpiało także dziedzictwo kulturowe tego regionu. Wiele budynków oraz mury obronne starożytnego miasta znalazły się pod gruzami. To miejsce było wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie Maroko doświadczyło w ostatnich latach.

Trzęsienie ziemi, o początkowo oszacowanej magnitudzie 7,2, później zmniejszonej do 6,8, miało swoje epicentrum na głębokości zaledwie 18,5 kilometra pod powierzchnią ziemi. To relatywnie płytkie miejsce, co sprawiło, że wstrząsy były wyjątkowo intensywne. Niespełna 20 minut po pierwszym wstrząsie, region został wstrząśnięty przez kolejny, wtórny wstrząs, dodatkowo zwiększając chaos i dezorientację wśród ludzi.

Liczba ofiar ciągle może rosnąć. Wielu mieszkańców górskich wiosek, znajdujących się blisko epicentrum, straciło swoje domy. Ze względu na trudny dostęp do tych obszarów, trudno jest dokładnie określić skalę tragedii. Warto podkreślić, że eksperci z Amerykańskiej Narodowej Służby Geologicznej (USGS) podkreślają, że to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Maroku od ponad stu lat.

Zjawisko to jest rzadkie, ale nie niespodziewane w regionie. USGS podaje, że od 1900 roku w promieniu 500 kilometrów od tego trzęsienia ziemi nie odnotowano wstrząsów o magnitudzie 6 i większej, a jedynie dziewięć o magnitudzie 5 i większej.

Ludzie byli w szoku i panice, opuszczając budynki i poszukując schronienia na ulicach. Zawalenia budynków, szczególnie w starym mieście Marrakeszu, wpisanym na listę dziedzictwa UNESCO, były jednym z bardziej bolesnych aspektów tej katastrofy. Setki osób udało się na ulice, oczekując na pomoc, a niektórzy nawet próbowali samodzielnie usuwać gruz z zawalonych budynków.

Mieszkańcy relacjonowali, że ziemia trzęsła się przez około 20 sekund, a drzwi same otwierały się i zamykały podczas wstrząsów. To był przerażający widok, który pozostawił ludzi w stanie szoku i dezorientacji.

Większość ofiar pochodzi z trudno dostępnych obszarów górskich. Rząd apeluje o oddawanie krwi na rzecz poszkodowanych i ostrzega, że nadal istnieje ryzyko kolejnych wstrząsów wtórnych. Mieszkańców prosi się o zachowanie ostrożności i przestrzeganie środków bezpieczeństwa. Ta tragedia dotknęła Maroko w sposób, który pozostawi długotrwałe piętno na sercach wielu ludzi.

Zobacz także: Kourtney Kardashian miała problemy ciążowe. Życie jej dziecka było zagrożone

Komentarze