Tyle ODZIEDZICZY Agnieszka Woźniak Starak – „Intercyza nic nie zmienia…”

Nie żyje Piotr Woźniak Starak! Media spekulują na temat dziedziczenia fortuny zmarłego producenta przez Agnieszkę Woźniak Starak.

Już po pięknym ślubie Piotra Woźniaka Staraka z Agnieszką Szulim pojawiło się wiele głosów, że prezenterka TVN pragnie olbrzymiego majątku swojego męża. Prawdopodobnie wiele osób spekulowałoby nadal, gdyby nie fakt podpisania intercyzy. Najważniejsze jej aspekty, to kwestie mieszkaniowe, alimentacyjne oraz zabezpieczenia ew. potomstwa. Co jednak po śmierci 39-latka stanie się z jego majątkiem?

Przed ślubem małżeństwo podpisało zgodnie, że rozwód oznacza dla Agnieszki Szulim mieszkanie oraz 20 tysięcy złotych miesięcznie. Czy pomimo tego ma prawo do majątku Piotra Woźniaka Staraka zważywszy na intercyzę? Intercyza jest umową małżeńską, która pozwala rozszerzyć, ograniczyć bądź wyłączyć majątkową wspólność ustawową, powstającą w chwili zawierania związku małżeńskiego. Ponadto małżeństwo oznacza z mocy prawa wspólność ustawową. W praktyce oznacza to, że wszystko, co małżonkowie otrzymają bądź zarobią w trakcie trwania związku małżeńskiego jest wspólną własnością. Jak się okazuje, po śmieci Piotra Woźniaka Staraka sytuacja jest jasna i to mimo intercyzy. Agnieszka Woźniak Starak może odziedziczyć aż…

ma pełne prawo do dziedziczenia po swoim mężu. Dziedziczenie następuje na podstawie prawa cywilnego i małżonek ma ustawowe prawo do odziedziczenia majątku po swoim współmałżonku. Ponadto Agnieszka Woźniak Starak ma prawdo do majątku, w którego posiadanie jej mąż wszedł jeszcze jako kawaler. Jedyną przeszkodą byłby testament zmarłego, który wyłączałby jej prawo do dziedziczenia. Na jego temat nic jednak nie wiadomo. Jak mówi adwokat Adam Nowak „Intercyza w kwestii dziedziczenia nic nie zmienia”.

Ile odziedziczy Agnieszka Woźniak Starak?

Majątek rodziny Staraków, których głównym składnikiem jest Polpharma szacuje się na 6 mld złotych. Ile z tej kwoty mogłaby odziedziczyć prezenterka TVN? Piotr Woźniak Starak na samej działalności producenckiej w 2017 roku zarobił 673 tys złotych netto. Wówczas jego spółka wygenerowała 27 mln złotych przychodów. Ponadto producent był właścicielem luksusowych samochodów, czy nieruchomości. Jak jednak mówi znajomy rodziny Staraków : „Agnieszce na pieniądzach nie zależy, te sama potrafi zarobić. W tym momencie przeżywa bardzo trudne chwile”.

 

 

Komentarze