Ukraiński samolot zestrzelony przez Irańczyków? Jest raport śledczych

Katastrofa ukraińskiego samolotu w Iranie miała miejsce w środę rano. Maszyna runęła nieopodal lotniska. Zginęło 176 osób, a na miejscu od razu pojawili się śledczy. Znane są już wstępne ustalenia ekspertów. 

Na pokładzie Boeinga 737 należącego do Międzynarodowych Linii Lotniczych Ukrainy weszło 167 pasażerów ośmiu narodowości i 9 członków załogi. Katastrofa ukraińskiego samolotu została skomentowana przez dyrektora technicznego UIA Aleksandra Szafiewa (cytowanego przez portal tvn24.pl) w ten sposób: 

Nie było żadnego sygnału, że coś jest nie tak. Maszyna była w dobrym stanie. Załoga nie zgłaszała żadnych problemów ani po przylocie do Teheranu, ani przed lotem powrotnym.

Do wstępnego raportu śledczych pracujących na miejscu zdarzenia dotarła agencja informacyjna Associated Press. Z dokumentów wynika, że przed katastrofą załoga nie wzywała pomocy przez radio pokładowe, ale starała się zawrócić maszynę na lotnisko w Teheranie, z którego wystartowała. Doniesienia te potwierdza agencja AFP, która zacytowała fragment raportu z dochodzenia, mówiący, że “samolot zawrócił, gdy stwierdzono <problem>”.

Czytaj także: Donald Trump o sytuacji w Iranie: “Potrzebne nowe porozumienie nuklearne”

Agencja Reutera podała natomiast – powołując się na raport irańskich śledczych – że ukraiński Boeing zapalił się podczas lotu. W sieci pojawiły się nagrania pokazujące moment katastrofy. Na filmach widać jak maszyna szybuje w dół, a wokół niej rozciąga się biała łuna. W momencie uderzenia doszło natomiast do potężnej eksplozji. Jej powodem było prawdopodobnie to, że samolot miał pełne baki paliwa, bo od jego startu nie minęło przecież wiele czasu. 

Problem techniczny powodem katastrofy ukraińskiego samolotu 

W raporcie irańskich śledczych cytowanym przez agencję Reutera znalazła się adnotacja, że powodem katastrofy najprawdopodobniej był problem natury technicznej. Nie znalazła się tam natomiast dokładna informacja o rodzaju usterki jaka wystąpiła po starcie Boeinga. Jak podaje jednak agencja informacyjna – “źródło w kanadyjskich służbach przekazało, że jeden z silników maszyny miał ulec przegrzaniu”. 

Czytaj także: Ukraiński samolot rozbił się nad Iranem. Nikt nie przeżył

W dniu katastrofy niemiecki dziennik “Bild” podał informację, jakoby to irańska obrona przeciwlotnicza miała zestrzelić ukraiński samolot. Do zdarzenia doszło nieco ponad 4 godziny po ataku rakietowym irańskich sił na amerykańskie bazy w Iraku. Prawdopodobnie ten krótki odstęp czasu był powodem połączenia tych dwóch wydarzeń. Jednak jak podaje serwis tvn24.pl: “źródła agencji Reutera zbliżone do służb bezpieczeństwa – trzy amerykańskie, jedno europejskie i jedno kanadyjskie – zaprzeczyły, by samolot mógł zostać zestrzelony”.

Komentarze