Donald Trump o sytuacji w Iranie: “Potrzebne nowe porozumienie nuklearne”

Po przeprowadzonym w nocy z wtorku na środę ataku na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku, prezydent USA zapowiedział wydanie oświadczenia w tej sprawie. 

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Donald Trump przedstawił stanowisko amerykańskiego rządu w kwestii ostrzelania baz wojskowych USA w Iraku. Na wstępie stwierdził, że “tak długo, jak będzie prezydentem USA, nie pozwoli na to, żeby Iran posiadał broń nuklearną”. Donald Trump zapewnił także, że w wyniku ostrzelania nie zginął żaden Amerykanin ani Irakijczyk, dzięki temu, że właściwie zadziałał system wczesnego ostrzegania. Prezydent na konferencji wyjaśnił, jakie były powody zabicia generała Sulejmaniego.

Czytaj także: Druga drużyna I ligi ustawiała mecze? PZPN rozpoczął śledztwo

Powód śmierci generała i nowe porozumienie nuklearne

Generał Kasem Sulejmani zginął, dlatego że organizował przez lata ataki na amerykańskie cele, był winny śmierci Amerykanów i Irakijczyków. Poprzez usunięcie go, przesłaliśmy terrorystom wiadomość: jeżeli cenicie swoje życie, nie atakujcie – mówił prezydent USA.

Donald Trump zwrócił uwagę również na wygasające niedługo porozumienie nuklearne. Umowa ta została zawarta w 2015 roku między Iranem a Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją, Niemcami, Unią Europejską i USA, które to w 2018 roku jednostronnie się wycofały. Na mocy tego międzynarodowego porozumienia Iran zobowiązał się nie wzbogacać uranu powyżej 3,67%. Wycofanie się USA spowodowało natychmiastową reakcję Iranu, który wielokrotnie przekraczał ustalone w dokumencie normy. Rzecznik Irańskiej Agencji Energii Atomowej stwierdził, że “Iran jest w stanie wzbogacić uran do każdego poziomu”. Zabójstwo generała Sulejmaniego było kolejnym punktem zapalnym w całej historii. Jeszcze przed atakiem na amerykańskie bazy wojskowe Iran przestał stosować się do porozumienia nuklearnego i wzbogacał uran znacznie powyżej ustalonego poziomu. Prezydent Stanów Zjednoczonych nawoływał do stworzenia nowego dokumentu, bo po wygaśnięciu obecnego porozumienia, Teheran będzie miał otwartą drogę do stworzenia broni jądrowej.

Czytaj także: Obchody wyzwolenia Auschwitz bez prezydenta Dudy? Czy to bojkot uroczystości?

Długo tolerowaliśmy działania Iranu. To się skończyło. W ubiegłym tygodniu podjęliśmy działania, by zatrzymać działania Iranu. Wojsko amerykańskie wyeliminowało gen. Sulejmaniego. To on napędzał krwawe wojny w całym regionie. To on zarządzał atakiem na amerykańskie bazy i ambasadę USA w Bagdadzie. Jego ręce były splamione irańską i amerykańską krwią – powiedział Donald Trump na konferencji. 

Dodatkowo prezydent zapewnił o wprowadzeniu dodatkowych sankcji na Iran, które pozostaną w mocy dopóki Teheran nie zmieni swojego postępowania.

Komentarze