Urodziła się z PODWÓJNYMI USTAMI! Dodatkowe “wyrosły” na szczęce

Do niezwykłych narodzin doszło w Stanach Zjednoczonych. Na świat przyszła dziewczynka, która ma dwie pary ust. To efekt bardzo rzadkiej wady genetycznej.

Ta rzadka wada o podłożu genetycznym nosi nazwę tak zwanej duplikacji twarzoczaszki.

Przypadek dziewczynki z dodatkowymi ustami wyposażonymi w zęby i język opisali lekarze w czasopiśmie naukowym BMJ. To medycy z Uniwersytetu Medycznego w Karolinie Południowej. Dziecko miało dodatkowe wargi, 6 zębów trzonowych i język, który poruszał się synchronicznie z tym znajdującym się w środkowych ustach.

O tej wadzie u dziecka matka dowiedziała się już w trakcie ciąży. Miało to miejsce podczas badania USG w trzecim trymestrze. Dodatkowe wargi umiejscowiły się w okolicy szczęki dziecka. Początkowo wyglądały jak zmiana i lekarz nie umiał określić, co to jest.

Nie od razu stwierdził, że będą to dodatkowe usta. Początkowo podejrzewano, że to torbiel, dysplazja włóknista albo potworniak – bardzo rzadki nowotwór. Dopiero kiedy dziewczynka się urodziła, postawiono właściwą diagnozę. Dziecko miało zduplikowaną jamę ustną.

Poza dodatkowymi ustami dziewczynka była zdrowa po urodzeniu. Kiedy miała 6 miesięcy, poddano ją operacji. Lekarze usunęli dodatkową jamę ustną.

duplikacja twarzoczaszki
bmj

Na szczęście obyło się bez komplikacji i powikłań. Dziecko mogło jeść normalnie. Jedynie ma niewielką wadę nerwu dolnej wargi w ustach środkowych.

Okazuje się, że od 1900 roku z duplikacją twarzoczaszki urodziło się tylko 35 dzieci.

Zobacz też: Jako 11-latka WAŻYŁA TYLKO 9 KILO! Tak wygląda teraz

Źródło: BMJ
Źródło zdjęcia: BMJ

Komentarze