UWAGA przed fałszywymi wiadomościami SMS! Mogą WYKRAŚĆ dane!

SMS

CERT Polska wydał komunikat, w którym ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS. Otrzymując komunikat o wygranej w loterii narodowej możemy niechcący zainstalować złośliwe oprogramowanie, które wykrada nasze dane. Wiadomość jest łudząco podobna do tej z aplikacji mObywatel.

 

 

Uwaga! Obserwujemy powrót kampanii SMS-owej, w której przestępcy pod pretekstem wygranej w loterii namawiają do instalacji złośliwego trojana bankowego Cerberus na system Android. Pamiętajcie, aby nie instalować plików apk poza aplikacją oficjalnego sklepu Google Play – treść ostrzeżenia CERT na Twitterze.

 

 

Każda wiadomość SMS zaczynająca się od słów „Gratulacje! Zostałeś zwycięzcą jednej z głównych nagród loterii narodowej” powinna być dla nas podejrzliwa. W jej treści znajduje się link, który po kliknięciu wymusza na użytkowniku instalację niebezpiecznego oprogramowania. Złośliwy program ma służyć przestępcom do wyrządzenia szkody użytkownikowi np. wykradnięciu danych osobowych, czy wyczyszczeniu konta bankowego.

 

Podejrzane wiadomości można zgłosić nam za pomocą formularza na https://incydent.cert.pl, albo przekazując je na numer 799 448 084.

 

 

 

Źródło: Forsal.pl / PAP

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze