ZABIŁEŚ po pijanemu, to będziesz płacił! Nowe przepisy coraz bliżej!

Rodzina ofiary wypadku drogowego będzie mogła liczyć na alimenty jeżeli kierowca jechał pod wpływem alkoholu. Takie zapisy przewiduje nowelizacja kodeksu karnego, która jest już przygotowana i czeka na skierowanie do dalszych prac legislacyjnych.

 

 

W dzienniku Rzeczpospolita można było przeczytać, że nowe przepisy mogą nie być łatwe w egzekwowaniu, ponieważ już teraz ofiary otrzymują pieniądze od ubezpieczyciela, który następnie wystawia rachunek pijanemu kierowcy. Prawnicy są zdania, że to tak naprawdę gra na polepszenie notowania partii rządzącej.

 

 

Rząd proponuje zmianę art. 47717 kodeksu cywilnego. Chce w nim zapisać, że przepisy działu stosuje się w sprawach o przyznanie renty osobom, względem których na zmarłym, którego śmierć nastąpiła wskutek przestępstwa umyślnego, ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny, lub innym osobom bliskim, którym pokrzywdzony dobrowolnie i stale dostarczał środków utrzymania. Sąd po wniesieniu powództwa sam ustali wartość przedmiotu sporu na podstawie miesięcznej kwoty renty oznaczonej w żądaniu. Na postanowienie sądu w kwestii ustalenia wartości przedmiotu sporu przysługuje zażalenie. Postępowanie toczy się z udziałem prokuratora. Jeśli wniosek złożyła organizacja pozarządowa, postępowanie toczy się z jej udziałem – możemy przeczytać w nowym wydaniu Rzeczpospolitej.

 

 

Zmiana przepisów to pokłosie wypadków, które miały miejsce w ostatnim czasie. W jednym z nich, w wyniku kolizji samochodowej zginęło młode małżeństwo, które osierociło dwoje dzieci. Sprawca wypadku był pijany.

 

 

 

Źródło: Bankier.pl / Rzeczpospolita

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze