Zmiana w emeryturach! Otrzymasz najmniej 13 tysięcy złotych!

emeryturach

W emeryturach oraz rentach zapowiadają się zmiany. Rząd na przyszły rok przewiduje waloryzację świadczeń kwotowych dla najniższych emerytur.

Dzięki trzynastej emeryturze, najmniej zarabiający mogą dostawać najwięcej. Na przełomie stycznia i lutego 2020 roku poznamy ostateczny wskaźnik waloryzacji emerytur oraz rent.  

 

Według prognoz rządu waloryzacja ma wynieść 3,24 proc. Wynika to z szacunków średniorocznej inflacji w roku kalendarzowym i powiększenia tego przez 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Gdyby zastosowano samą tylko waloryzację procentową, to najniższa emerytura 1,1 tys. zł brutto wzrosłaby o zaledwie 35 zł 64 gr brutto, czyli o 28 zł 71 gr na rękę.

Natomiast rząd planuje dla emerytów, dostających co miesiąc poniżej 1,8 tys. zł netto minimalną podwyżkę o 70 zł brutto miesięcznie, czyli 57 zł netto.

Po waloryzacji trzynasta emerytura wyniesie dla wszystkich jednakowo kwotę 1700 zł brutto.

W związku z tym niższa będzie skala podatku dochodowego. To oznacza, że zamiast 18 trzeba będzie płacić 17 proc. Zmaleje jednocześnie kwota zmniejszająca podatek do 548,3 zł rocznie z 556,02 zł obecnie.

 

ZOBACZ  TEŻ:Tusk dostanie 30 tysięcy złotych emerytury? ZUS: Nie udzielaliśmy takich informacji. Nie wypłacamy emerytur z tytułu pracy w Unii!

 

Uwzględniając wszystkie te czynniki, najniżej zarabiający emeryci dostaną w ciągu całego roku 2020 emeryturę w kwocie łącznie prawie 13 tys. zł na rękę. Rozkładając to na czynniki pierwsze, będzie to: 945 zł emerytury (przy 17 proc. podatku dochodowym i kwocie wolnej 548,30 zł miesięcznie) oraz 57 zł netto waloryzacji kwotowej i 958 zł netto „trzynastki”. W sumie daje to 12 tys. 982 zł w całym roku.

 

Źródło:wpfinanse/pixabay

Komentarze