ZUS nagle ZABIERA TO świadczenie! Wystarczy, że…

ZUS

ZUS coraz częściej i coraz odważniej zabiera zasiłki. Co jest tego powodem i jak uniknąć utraty świadczenia?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dla przedsiębiorców, którzy chorują, jest bezlitosny Wystarczy, że parę razy podupadną na zdrowiu, a muszą się liczyć z tym, że państwowy ubezpieczyciel zakaże im prowadzenia działalności gospodarczej. Do tej pory sprawa wyglądała tak, że ZUS podczas gdy podejrzewał. że pacjent chce wyłudzić zasiłek chorobowy kontrolował go. Kontrola polegała na sprawdzeniu tego czy stosuje się do zaleceń lekarza, lub na wzywaniu go do siebie i osobistym sprawdzaniu jego stanu zdrowia.

 

ZOBACZ TAKŻE: Posiadasz taki banknot? Niedługo sprzedasz go 40 razy drożej!

 

W przypadku przedsiębiorców ZUS poszedł dalej, wymyślając nowy sposób oszczędzania na zasiłkach. Polega on na zakazywaniu prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorcom, którzy „zbyt często” chorują. ZUS nie precyzuje jednak, co w jego rozumieniu oznacza „często”. Takie informacje przekazała „Gazeta Wyborcza”. Dziennik przytoczył historię przytoczył historię pewnego przedsiębiorcy z Dąbrowy Górniczej. Miał on problemy zdrowotne i co jakiś czas przebywał na zwolnieniu lekarskim. ZUS postanowił skontrolować prawidłowość L4 dla przedsiębiorcy.

 

– Pomimo kilkakrotnych kontroli urzędnicy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości. Panu Tomaszowi (imię zmienione) zwolnienie jak najbardziej przysługiwało, a on sam stosował się do wszystkich wytycznych lekarza – informuje „Wyborcza”.

 

ZOBACZ TAKŻE: Jesz pączki ze sklepu?! Ich skład przeraża! W wielu z nich znajduje się…

 

Bezwzględność ZUS

 

Tyle, że ZUS nie odpuszczał i zdecydował się na radykalny krok, składając wniosek do Ministerstwa Rozwoju o wykreślenie pana Tomasza z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).  Skąd taka decyzja? Według państwowego ubezpieczyciela pan Tomasz „nie prowadził faktycznie działalności, a jedynie podejmował szereg działań mających na celu stworzenie pozorów jej prowadzenia, zaś jego działania kwalifikowały się jako czyn polegający na wyłudzeniu zasiłków chorobowych”.

 

fot. pixabay

Komentarze