100% waloryzacja 500 plus! „Dołożyliśmy kolejne…”

100-procentowa waloryzacja 500+. Premier zdradza szczegóły.

Jest waloryzacja 500 plus? Jak mówi premier Mateusz Morawiecki – tak. Wszystko z powodu rozszerzenia programu o kolejne dziecko. Zdaniem premiera „każda rodzina, która ma drugie dziecko, ma też pierwsze, więc to 100-procentowa waloryzacja” – powiedział Morawiecki portalowi money.pl

– Było 20 mld zł, dołożyliśmy kolejne 20 mld zł. Program 500+, poprzez rozszerzenie o pierwsze dziecko, został zwaloryzowany o 100 proc. – mówił Mateusz Morawiecki money.pl

Premier pytany o sytuację tych, którzy otrzymują świadczenie tylko na jedno dziecko odparł, że przygotowywany jest szereg innych form wsparcia.

– Program 500+ jest uznawany za jeden z najbardziej szczodrych programów rodzinnych. Jako ciekawostkę dodam, że Narodowe Biuro Badań Ekonomicznych, jedna z najważniejszych instytucji Stanów Zjednoczonych, która wpływa na politykę społeczną tego kraju, przebadało 133 polityki społeczne prowadzone w USA w ostatnich 50 latach i uznała, że bezpośrednia płatność na dziecko daje największe szanse na poprawę edukacji i wychowanie oraz jest najlepszą inwestycją dla państwa. Cieszę się, że nasza polityka 500+ została uznana przez Stany Zjednoczone za sztandarową, znakomitą politykę społeczną – mówił w rozmowie z portalem money.pl szef rządu.

Premier zaznaczył, że program 500+ to „znakomicie uszyty” projekt dla naszego społeczeństwa. Jak mówił Morawiecki dołożenie kolejnych 20 miliardów złotych do programu dostrzegły Komisja Europejska i OECD. Mateusz Morawiecki dodał, że Polskę „Chwali także Waszyngton”.

Szef rządu odniósł się także do rosnącej inflacji. Jak powiedział szereg produktów i usług tanieje. „Masło minus 1 procent w ciągu roku, owoce minus 9,8 procent” – wyliczał premier. Dodał jednak, że nie tylko „warunki obiektywne” wpływają na ceny. To zdaniem premiera niepokoi rząd. W tym celu prowadzone są kontrole zachowań monopolistycznych.

UOKiK prowadzi teraz ostrą akcję i te ceny zaczynają spadać – dodał premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z money.pl

 

Komentarze