15 września niedziela handlowa? Czy dziś zrobisz zakupy?

15 września – niedziela handlowa, czy nie?

Czy dziś 15 września zrobimy zakupy? Sprawę reguluje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która weszła w życie w ubiegłym roku. Sprawdziliśmy.

Jak wynika z obowiązujących przepisów, dziś 15 września mamy do czynienia z niedzielą niehandlową. Wobec tego mniejsze sklepy, supermarkety, czy galeria handlowe pozostają zamknięte. Zakupy można zrobić na stacjach benzynowych, dworcach, placówkach pocztowych oraz w mniejszych sklepach. Większość sklepów sieci „Żabka” jest czynna. Ponadto wiele mniejszych, prywatnych sklepów także. W nich najczęściej za ladą stoi dziś właściciel.

W tym miesiącu zakaz handlu obowiązuje w następujące niedziele:

1 września
8 września
15 września
22 września

Oznacza to, że w przyszłym tygodniu także mamy do czynienia z niedzielą niehandlową.

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od marca 2018 r. Na początku niedziela handlowa przypadała jako pierwsza oraz ostatnia w miesiącu. Od stycznia 2019 roku zakaz handlu w niedzielę jeszcze bardziej się zaostrzył. Teraz niedziele handlowe wypadają tylko raz i jest to ostatnia niedziela w miesiącu. Tylko w grudniu będą aż 3 niedziele handlowe. Wszystko za sprawą wzmożonego ruchu w handlu m.in. przez Boże Narodzenie.

Komentarze