PKW opublikowało wyniki wyborów!

Wbrew wczorajszym zapewnieniom, już dzisiaj poznaliśmy dane ze 100% komisji wyborczych. Wyniki zostały przekazane na specjalnej konferencji Państwowej Komisji Wyborczej. Do Sejmu dostanie się pięć komitetów. Jak rozłożą się siły w Parlamencie i czy PiS będzie rządził samodzielnie? Bo to, że wygrał wyraźnie pokazywały już wyniki sondażowe.

ZOBACZ: PIS TRACI WIĘKSZOŚĆ! OFICJALNE WYNIKI

W całych wyborach na wszystkie komitety oddano prawie 18,5 mln głosów. Z olbrzymią przewagą wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Partia ta zdobyła nieco ponad 8 mln 50 tys. głosów (43,59%). O 3 mln gorszy wynik odnotowała Koalicja Obywatelska (5 mln 60 tys. głosów; 27,40%). Trzecią siłą w Sejmie będzie Lewica (2 mln 320 tys. głosów; 12,56%). Nieco ponad progiem wyborczym znalazły się także: PSL (1,5 mln głosów; 8,55%) oraz Konfederacja (1,3 mln głosów; 6,81%). W Sejmie znajdzie się również jeden przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej (32 tys. głosów, co daje 0,17%; komitety mniejszości narodowych są jednak zwolnione z wymogu przekroczenia progu wyborczego).

Można zatem zauważyć, że początkowo przedstawiane wyniki sondażowe nie różniły się znacząco od tych oficjalnych. Ostateczne wyniki poszczególnych komitetów i podziału mandatów oraz dane dotyczące frekwencji zostaną podane na specjalnej konferencji o godz. 20 w poniedziałek.  

Warto wspomnieć, że wynik Prawa i Sprawiedliwości jest ewenementem w historii wyborów w Polsce. Po raz pierwszy jedna partia zgromadziła tak dużą liczbę głosów.

ZOBACZ: TO SIĘ DZIEJE W LOKALACH WYBORCZYCH ZA GRANICĄ

Rekordowo wysoka była również frekwencja. Wyniosła ona ponad 60%.

Komentarze