Akcyza, VAT, ZUS… Łap za portfel, czyli podatki 2023

akcyza-VAT-ZUS-podatki-2023-w-górę

Różnej maści akcyza, opłaty, abonamenty, VAT, ZUS, podatki. Od 2023 roku wszystko idzie w górę. Szykujcie portfele. Przedstawiamy listę podatków, które wzrosną w 2023 roku. O niektórych nawet nie słyszeliście, a płacicie.

akcyza-VAT-ZUS-podatki-2023-w-górę
Różnej maści akcyzy, opłaty, abonamenty, VAT, ZUS, podatki. Od 2023 roku wszystko idzie w górę.
Fot. Pixabay

Różnej maści akcyza, opłaty, abonamenty, VAT, ZUS, podatki. Od 2023 roku wszystko idzie w górę. Krótko podsumowując. Akcyza, VAT, ZUS… Łap za portfel, czyli podatki 2023. Oto lista obciążeń:

Wyższy VAT

Od stycznia wchodzą w życie zmiany tzw. tarczy antyinflacyjnej. Oznacza to m.in. powrót wyższych stawek VAT – na paliwa, gaz czy nawozy dla rolników.

Rząd musiał podnieść stawki podatku od towarów i usług do poziomu wymaganego przez Unię Europejską. W związku z czym znosi większość ulg wynikających z tzw. tarczy antyinflacyjnej. Stawka podatkowa na gaz wzrasta z zera na 5 proc. Rząd podnosi też stawki na energię i ciepło z 5 proc. na 23. Ale tu warto zwrócić uwagę, że Unia Europejska wymaga stawki 5 proc.

ZUS

2023 rok przynosi także największą w historii podwyżkę składki na ZUS. Każdy przedsiębiorca niezależnie od dochodu, będzie musiał miesięcznie odprowadzać o ok. 207 zł więcej. W skali rok do roku jest to wzrost aż o 17 proc.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zapłaci 1 tys. 418 zł 48 gr miesięcznie plus składka zdrowotna wg wybranej formy opodatkowania.

Abonament dla mediów publicznych

To nie koniec. Jak się okazało wesprzemy też TVP i Polskie Radio polscy podatnicy wyłożą ze swojej kieszeni 2 mld 700 mln zł.

Ponadto drożeje również obowiązkowy abonament RTV na TVP i Polskie Radio. Za samo posiadanie odbiornika radiowego rząd pobiera 8,70 zł miesięcznie (w 2022 r. było to 7,50 zł), a za posiadanie telewizora i radia – 27,30 zł (wcześniej 24,50 zł). Jeśli ktoś zapłaci za rok z góry, przewidziano „zniżkę”.

Czytaj również:

https://wyborcza24.pl/abonament-radio-w-samochodzie/

Opłata mocowa

Co to jest? Opłata mocowa, czyli opłata za gotowość do zabezpieczenia dostarczania prądu, ma zapewnić bezpieczeństwo energetyczne (stałe dostawy prądu). O wartości opłaty mocowej decyduje Urząd Regulacji Energetyki. Do 30 września każdego roku ogłaszane zostają stawki opłaty mocowej na kolejny rok kalendarzowy. Kwota ta doliczana jest co miesiąc do rachunku za prąd.

Podatek nazwany opłatą mocową rząd PiS wprowadził w 2021 roku. Najniższa stawka początkowo wynosiła 1,87 zł, w 2022 roku wzrosła do 2,37 zł, a od 2023 roku będzie wynosić 2,38 zł. Kolejne stawki opłaty mocowej to 5,72 zł (w 2021 roku było to 4,48 zł), 9,54 zł (w 2021r. – 7,47 zł) i 13,35 zł (w 2021r. – 10,46 zł). O tym, na którą stawkę się załapiemy, decyduje roczne zużycie energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe.

Opłata kogeneracyjna

To jedna z pozycji na rachunku za energię elektryczną gospodarstw domowych. Konia z rzędem temu, kto wie co to jest. A to po prostu opłata dystrybucyjna, wyrażana w zł/kWh.

1 stycznia 2023 r. wzrosła o 90 groszy – z 4,06 do 4,96 zł za MWh.

Opłata paliwowa

O 13 proc. wyższa będzie opłata paliwowa. Oznacza to, że łącznie z rosnącą akcyzą kwota, jaką stacje będą musiały odprowadzać do budżetu wzrośnie o ok. 14 gr/l benzyny i o 10 gr/l diesla.

Akcyza na alkohol i tytoń

Pod koniec 2021 roku rząd ustanowił ustawę akcyzową, w ramach której podatki wliczone w cenę alkoholi i tytoniu mają rosnąć nieprzerwanie do 2027 roku. Pierwszą podwyżkę zaobserwowaliśmy na początku 2022 roku, a od 1 stycznia br. wszystkich czeka kolejna.

Akcyza na alkohol wzrośnie o 5 proc., a na papierosy wzrośnie o 10 proc. Z rządowych szacunków wynika, że Polacy za używki mają zapłacić łącznie o 2,4 mld zł więcej.

Pisaliśmy o tym tu:

https://wyborcza24.pl/cena-wodki-bedzie-wyzsza-juz-za-kilkanascie-dni/

Dom, garaż, pies – raczej tak

Niestety, w górę idą, bądź za chwilę pójdą także rozmaite opłaty lokalne. Wzrosnąć mogą stawki podatków za dom, mieszkanie, garaż czy nawet psa. Więcej będziemy płacić podczas wyjazdów za tzw. opłatę uzdrowiskową. O tym, czy podwyżki zostaną wprowadzone w danej gminie, decyduje samorząd. Nie ulega jednak wątpliwości, że skoro rząd taką możliwość dał, to zdecydowana większość chętnie z tego skorzysta.

Przypomnijmy. Ministerstwo Finansów podniosło maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustalane przez samorządy. Większość dużych gmin miejskich skwapliwie skorzystała z tej okazji,  po to by wyciągnąć więcej pieniędzy z portfeli mieszkańców. Dla właścicieli mieszkań nierzadko już oznacza to 12-procentową podwyżkę podatku od nieruchomości.

Źródło: „Najwyższy Czas”
Czytaj także:

https://wyborcza24.pl/raty-kredytow-w-dol/

Komentarze