Antoni MACIEREWICZ UJAWNIA, co jest jego życiowym zadaniem…

Marszałek senior Sejmu IX kadencji Antoni Macierewicz powiedział, że przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej opublikowany zostanie raport z prac podkomisji smoleńskiej. – Myślę, że na początku przyszłego roku – dodał przewodniczący podkomisji. W porannej rozmowie w Polskim Radio 24 wykluczył podjęcia się pracy w rządzie. Wyjaśnił, że jego najważniejszym zadaniem życiowym jest wyjaśnienie sprawy smoleńskiej.

– Moim najważniejszym życiowym zadaniem jest dokończenie wyjaśniania sprawy dramatu smoleńskiego. Dopóki tego nie zrobię, nie jestem gotów na podejmowanie długofalowego zobowiązania administracyjnego. To zabiera tak dużo czasu, wymaga tak dużej koncentracji i intensyfikacji wysiłku, że nie mógłbym tych dwóch kwestii łączyć – powiedział i dodał, że raportu można oczekiwać przed 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej, być może na początku 2020 roku.

Pierwsze posiedzenie nowo wybranego parlamentu odbędzie się 12 listopada, marszałkiem seniorem Sejmu będzie były minister obrony narodowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz – potwierdziła Kancelaria Prezydenta

Przede wszystkim nie traktuję tego personalnie – powiedział Antoni Macierewicz na antenie Polskiego Radia 24. Podkreślił, że pozycję marszałka seniora trzeba traktować symbolicznie, a w tym kontekście desygnowanie do tej roli jest przypomnieniem prawdziwej historii Polski, o której często zapominano.

W opinii polityka PiS ten symboliczny wybór to słuszne przywrócenie pamięci tych milionów, które walczyły o niepodległość i których – w skromnym wymiarze – reprezentował obóz rządzący.

Rozmówca Polskiego Radia ocenił, że od 2015 roku zdecydowanie przyspieszył proces tworzenia Polski, do jakiej zmierzał on czy Kornel Morawiecki. – Zamiast budowy PRL bis mamy rzeczywiście program i realizację odbudowy polskiej niepodległości – zaznaczył.

Ten proces bardzo został wzmocniony ostatnimi wyborami do Sejmu. (…) Nigdy w tak zdecydowany sposób naród polski nie powierzył losów swojego państwa jednej opcji patriotycznej – tego nie było nawet w latach 20. XX wieku – powiedział.

Macierewicz mówił również o marzeniach w środowisku postkomunistycznym, aby cofnąć zmiany wprowadzane przez obóz rządzący. Według niego przejawem tego są próby zmiany nazw ulic z bohaterów polskiej niepodległości na hasła czy symbole postkomunistyczne.

To są rzeczy upokarzające dla tych, którzy to robią. Nie dla nas, bo my przecież tę historię Polski przywracamy. Mamy do czynienia z próbą cofnięcia. Ona będzie absolutnie nieskuteczna, bo proces odbudowy świadomości narodowej jest tak silny, że na pewno sobie z tym poradzimy – podkreślił były minister obrony.

Jan Morski

Komentarze