ATAK zimy we wrześniu! W Polsce…

Odwołane lekcje i utrudnienia w ruchu, czyli rosyjska zima we wrześniu. Prognozy dla Polski.

Choć jesteśmy u schyłku kalendarzowego lata i dopiero zaczynamy przyzwyczajać się do niższych temperatur, to do niektórych regionów świata zawitała już zima. Kiedy dotrze do Polski?

Zdjęcia zasypanego śniegiem Norylska (Rosja) obiegły internet i wywołały niemałe zdziwienie. Okazuje się, że takie zjawisko występuje tam raz na siedem lat. Z niedowierzaniem patrzymy na fotografie. Zastanawiamy czy również w Polsce okres zimowy rozpocznie się wcześniej? Jak trudne warunki nas czekają?

Trudno przewidzieć kiedy dokładnie przyjdzie do nas syberyjska aura. Wszyscy trwają w nadziei, że stanie się to jak najpóźniej i będzie możliwie łagodne w skutkach. Na chwilę obecną przewidywane są dwie opcje.

Według brytyjskich synoptyków tegoroczna zima w Europie Środkowej nie będzie szczególnie sroga. Będzie raczej zróżnicowana – podzieli Polskę na dwie części. We wschodniej części temperatury będą niższe, a opady śniegu większe niż w zachodniej. Stanie się tak za sprawą przypływu mas powietrza ze Skandynawii i Rosji. Z kolei zima na zachodzie kraju będzie nieco cieplejsza i raczej deszczowa.

Druga z prognoz zwiastuje znacznie chłodniejszą zimę, ze względu na to, że cała Europa Środkowa ma znaleźć się pod wpływem syberyjskiego powietrza. Najzimniejszym miesiącem ma być wówczas styczeń, a temperatury mogą zacząć znacznie spadać już w listopadzie.

Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwać na piękną, polską złotą jesień i przygotowywać się do trudnych, zimowych warunków, które być może wkrótce nas zaskoczą.

Komentarze