Banaś plamą na wizerunku PiS? Wyborcy zabrali głos

Historia kontrowersji wokół szefa NIK, Mariana Banasia, wciąż się wydłuża. O co chodzi tym razem?

Odkąd światło dziennie ujrzały informacje o pokaźnym majątku prezesa Najwyższej Izby Kontroli, lawinowo zaczęły pojawiać się kolejne fakty odnośnie skandali czy niejasnych sytuacji, których był uczestnikiem.

Zaczęło się od reportażu “Sperwizjera”. Ujawniono tam, że kamienica, której właścicielem jest szef NIK, jest w rzeczywistości hotelem z pokojami “na godziny”. W wyniku tego odkrycia, CBA postanowiło prześwietlić oświadczenia majątkowe Mariana Banasia. W tym czasie prezes NIK postanowił niezwłocznie udać się na urlop, który równie niespodziewanie przerwał. Wrócił do sprawowania swoich obowiązków, zapewniając, że będzie bronił bezstronności i niezależności NIK. 

Odwołanie Mariana Banasia z funkcji szefa NIK przy obecnym podziale sił w Parlamencie jest niezwykle trudne. Mimo rosnącej liczby kontrowersyjnych sytuacji, w które jest zamieszany, wciąż pozostaje on na swoim stanowisku właściwie nietykalny. 

Ostatni sondaż przeprowadzony na zlecenie rp.pl pokazuje jak sprawa Mariana Banasia wpływa na notowania Prawa i Sprawiedliwości. Głównym pytaniem, na które musieli odpowiedzieć ankietowani było “Czy niejasności wokół obecnego prezesa NIK wpływają na Pani/Pana ocenę działań obecnego rządu?”. 

Okazało się, że ponad 44% zapytanych osób twierdzi, że sprawa Mariana Banasia negatywnie wpływa na ich ocenę rządu. Co ciekawe, 7% stwierdziło, że w związku z całą sytuacją ocenia rząd bardziej pozytywnie. 20% respondentów nie widzi zależności między sprawą Banasia a rządem PiS. Natomiast prawie 30% zapytanych w ogóle nie posiada zdania w tej sprawie.

Komentarze