Będą PODWYŻKI wody i ścieków!

Wody Polskie zaczęły zatwierdzać nowe stawki za wodę i ścieki. W większości przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych podwyżki będą sięgały 9-10 procent.

 

Do regulatora trafiło ponad 2,5 tysiąca wniosków od firm dostarczających wodę i odbierających ścieki. W większości z nich wnioskowano o podwyżki opłat. Taryfy obwiązują przez 3 lata, po czym firmy składają propozycję nowych opłat.

 

Wody Polskie wydały już ponad 1400 pozytywnych decyzji, w ponad 900 przypadkach zastosowano możliwość odmowy. Należy nadmienić, że każdy wniosek jest dokładnie analizowany.

 

 

We wnioskach, które już zatwierdziły Wody Polskie średni wzrost cen za wodę na okres 3 lat to ok. 30-40 groszy, a w przypadku ścieków – 80 gr, czyli daje to razem ok. 1,1-1,2 zł na nowy okres taryfowy. Średnio zatwierdzone podwyżki sięgają 9-10 proc. Początkowo większość samorządów wnioskowała do Wód Polskich o ok. 20 proc. podwyżki. W wielu przypadkach, w procesie dialogu i po dokładnej analizie, podwyżki opłat zostały zweryfikowane w dół przez przedsiębiorstwa – powiedział PAP wiceprezes Wód Polskich Paweł Rusiecki.

 

 

Oczywiście nie wszyscy odbiorcy będą mieć jednakowe podwyżki. Ceny podawane w komunikacie Wód Polskich są uśrednione. Zdarzają się przypadki większych zmian. Wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone do końca roku. Nowe taryfy mają obowiązywać od przyszłego roku.

 

 

 

Źródło: Forsal.pl / PAP

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze