Będzie TRWAŁY MUR na granicy z Białorusią! Pochłonie 1,6 miliarda złotych!

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o budowie trwałego zabezpieczenia na granicy polsko-białoruskiej. Nowa konstrukcja ma mieć postać trwałej i wysokiej zapory, która zostanie wyposażona w system monitoringu. Ustawa będzie teraz procedowana przez parlament.

 

Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje. W związku z tym należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Takie zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach, jako skuteczne rozwiązanie w walce z nielegalną migracją. Sprawdzi się i u nas – komentował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

 

Zgodnie z projektem, koszt budowy nowego ogrodzenia ma wynieść 1 mld 615 mln złotych, przy czym 1 mld 500 mln złotych będzie kosztowała fizyczna bariera oraz 115 mln zł na monitoring i osprzęt. Koszt budowy zostanie sfinansowany z budżetu państwa, z subwencji skierowanej do Straży Granicznej.

 

W projekcie nie będzie trzeba stosować się do dodatkowych przepisów m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska oraz przepisów o udostępnianiu informacji o środowisku, przepisów o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowych. Dzięki takiemu zabiegowi, inwestycja ma zostać szybko zrealizowana. Dopuszczone zostanie także wywłaszczenie obywateli z nieruchomości jeżeli będą one kolidować z przebiegiem bariery.

 

 

Źródło: Bankier.pl

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze