Coraz więcej osób przechodzi na weganizm. Czy to zdrowe?

Powodów przejścia na weganizm jest wiele, zarówno ideologicznych, jak i zdrowotnych. 

Wiele gwiazd zachwala dietę roślinną jako najlepszy sposób na odchudzanie, jeszcze inni zachęcają do niej z powodów stricte ekologicznych. Ponadto weganie zakładają rezygnację z używania kosmetyków zawierających np. wosk, nie noszą także naturalnej skóry, futer i tym podobnych. Jednak w kwestii diety pojawia się wiele wątpliwości: czy to aby na pewno jest zdrowe, czy mięso rzeczywiście wywołuje różne choroby… Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne orzekło, że dieta wegańska jest odpowiednia dla każdego, jeśli tylko kierujemy się zdrowym rozsądkiem. W tym artykule omówimy korzyści oraz zagrożenia płynące z wyeliminowania produktów zwierzęcych.

Przed rozpoczęciem diety wegańskiej należy zasięgnąć porady lekarza oraz wykonać podstawowe badania krwi i moczu. Przy układaniu nowego jadłospisu lepiej kierować się zaleceniami dietetyka niż sugerować się opiniami znajomych. Jednak badania te należy powtarzać przynajmniej raz w roku, nawet po przejściu na weganizm. Chodzi o to, aby kontrolować swój stan zdrowia i móc rzetelnie określić wpływ tej zmiany na organizm. Przeważnie wyniki badań poprawiają się, gdyż weganizm dobrze wpływa na układ krążenia. Ale najważniejszy jest zdrowy rozsądek przy komponowaniu naszego codziennego menu. 

Wadą przejścia na weganizm może być to, że traci się wówczas składniki odżywcze zawarte w mięsie. Wprawdzie warzywa i rośliny strączkowe dostarczają m.in. błonnika pokarmowego, jednak z powodu braku mięsa możemy odczuć niedobór białka. Ponadto ta dieta może dostarczyć mniej witamin i żelaza, dlatego trzeba uważać na anemię.  Takie kwestie należy monitorować i zgłaszać swojemu lekarzowi. 

Podsumowując, dieta roślinna sama w sobie nie jest zła, trzeba nabrać do niej odpowiedniego podejścia i należycie się przygotować. W przeciwnym razie zamiast pomóc – zaszkodzi. 

 

Komentarze