Czwarta fala koronawirusa już się ZACZĘŁA! W szczycie będzie po KILKANAŚCIE TYSIĘCY zakażeń!

Specjaliści przewidują, że nowa fala potrwa co najmniej dwa miesiące. W szczycie ma być nawet kilkanaście tysięcy zakażeń dziennie. Liczba hospitalizacji i zgonów jest trudna do oszacowania, ale będzie mniejsza niż wcześniej.

 

 

Patrząc jak przybywa zachorowań i wszystko się rozpędza to obawiam się, że kilka tysięcy zachorowań dziennie w ciągu najbliższego miesiąca jest prawie pewne, a kilkanaście tysięcy zachorowań w szczycie to nie są wartości nierealne. Czwarta fala, która w tej chwili się zaczyna, na pewno potrwa przynajmniej dwa miesiące – mówi dla Polskiej Agencji Prasowej kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych w SPSK 1 w Lublinie prof. Krzysztof Tomasiewicz.

 

 

Profesor Tomasiewicz opowiada, że na oddziały zakaźne trafia coraz więcej pacjentów w ciężkim stanie. Chorzy starają się leczyć w domu, ale postępująca choroba wymusza zgłoszenie się do szpitala. W dużej liczbie przypadków na ratunek jest jednak zbyt późno.

 

 

Każdy do końca uważa, że to nie COVID-19, a widoczne objawy to tylko przeziębienie. Dopiero jak jest bardzo źle pacjent wzywa karetkę i przyjeżdża do szpitala. Wiele osób myśli w kategoriach: +nie będę robił badań, bo jak wyjdzie COVID-19 to wszyscy wokół będą w kwarantannie+. Dla nas to argument niepoważny, ale musimy brać pod uwagę, że część pacjentów myśli takimi kategoriami – tłumaczy profesor.

 

 

Według profesora najlepszą ochroną przed ciężkim przebiegiem choroby jest szczepienie. Na oddziałach intensywnej terapii przebywają jedynie osoby niezaszczepione.

 

 

Źródło: Forsal.pl / PAP

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze