Czy Ratownictwo Medyczne będzie upaństwowione? Minister Zdrowia nie wyklucza!

Przeciągający się protest medyków powoduje ogromne braki w obsadzie karetek pogotowia. Do chorych muszą udawać się strażacy lub lotnicze pogotowie ratunkowe. Generuje to ogromne koszty i jest to rozwiązanie na krótki okres. Minister Zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie w RMF FM nie wyklucza częściowego upaństwowienia ratownictwa medycznego.

 

 

Naprawdę zaczynam się poważnie zastanawiać, czy to ratownictwo medyczne nie powinno jednak zostać w jakiś sposób upaństwowione – komentuje minister zdrowia, po czym dodaje, że istnieje dziwna sytuacja, które może mieć podłoże polityczne – Bo jak to jest, że w 9 województwach te same systemowe rozwiązania nie są kontestowane, a w kilku województwach mamy do czynienia z tym że stacje nie dogadują się z ratownikami – zastawia się Adam Niedzielski w RMF FM.

 

 

Minister nawiązuje do sytuacji w województwie wielkopolskim, gdzie ratownicy nie doszli do porozumienia z osobami nadzorującymi pogotowie. Należy przypomnieć, że władzę w województwie mają osoby, którzy są w opozycji do PiS-u. Do zarzutów ministra o upolitycznienie problemu odniosła się w PAP Paulina Stochniałek, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

 

 

Wypowiedź ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o ewentualnym upaństwowieniu ratownictwa medycznego jest bardzo groźna, sugeruje jakieś polityczne wpływy i interesy (…) ta władza bardzo mocno dąży do upaństwowienia wszelkich rzeczy i do powszechnej kontroli (…) prawda jest taka, że marszałkowie nie mają żadnego wpływu na finansowanie wynagrodzeń w stacjach pogotowia ratunkowego – nie wolno nam tego robić. Pieniądze na bieżącą działalność, w tym na wynagrodzenia, pochodzą z NFZ. Minister zdrowia, mówiąc takie rzeczy, wykazuje się skrajną nieodpowiedzialnością, próbuje po raz kolejny skłócić środowisko, sugeruje, że coś ukrywamy – komentuje Paulina Stochniałek.

 

 

Źródło: Forsal.pl / RMF FM / PAP

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze