Czy Twoje dziecko długo siedzi przed komputerem? Sprawdź czy jest uzależnione!

Jeżeli Twoje dziecko ma następujące objawy: zmęczenie, pogorszenie wzorku, zaburzenia snu, ból głowy i oczu, to musisz wiedzieć, że coś się dzieje niedobrego. Najnowsze badania pokazują, że dzieci i młodzież coraz częściej odczuwają objawy sugerujące uzależnienie od komputera i internetu.

 

W czwartek miała premierę najnowsza edycja badania „Nastolatki 3.0”. Wyniki są dość niepokojące. Okazuje się, że najmłodsi uzależniają się coraz bardziej.

 

Odnotowaliśmy kilka ciekawych zmian w stosunku do roku 2018. Pierwsza z nich to czas używania internetu przez nastolatki w wolnym czasie, który ciągle się wydłuża od pierwszej edycji naszego badania. Obecnie to średnio 4 h 50 minut, czyli ok. 40 minut więcej niż w 2018 roku. Spodziewaliśmy się, że edukacja zdalna, która spowodowała, że uczniowie zmuszeni byli spędzać więcej czasu przed monitorem, trochę ich do tego zniechęci. Z zaskoczeniem zaobserwowaliśmy, że pomimo nauki zdalnej, oni – w celach tylko osobistych – i tak spędzali 4-5 dodatkowych godzin w internecie – komentował wyniki dla PAP doktor Rafał Lange, który kierował redakcją najnowszego badania NASK Nastolatki 3.0.

 

Jako pozytywny aspekt nauki zdalnej ukazano zwiększenie umiejętności wykorzystywania internetu do poszerzania wiedzy. Młodzież i dzieci odkryły nowe możliwości zwiększenia efektywności nauki. Niestety więcej jest negatywnych objawów uzależnienia od internetu. Ból głowy, oczu, zmęczenie, pogorszenie wzorku, zaburzenia snu to tylko jedne z negatywnych objawów zbyt długiego spędzania czasu przez ekranem monitora.

 

Źródło: Money.pl / PAP

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze