IMGW OSTRZEGA. Marznące opady i silny wiatr!

Pogoda w nocy i o wczesnych godzinach porannych będzie stwarzała zagrożenie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował ostrzeżenia pierwszego stopnia. 

Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed marznącymi opadami wydano w województwach:

śląskim, w powiecie żywieckim,

małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, nowosądeckim i gorlickim,

podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim.

Ostrzeżenie to ważne jest w niedzielę do godziny 6.30. Miejscami w dolinach śródgórskich i obniżeniach terenu przewidywane jest wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu i mżawki, które mogą powodować gołoledź.

Prognoza zagrożeń na niedzielę

IMGW wydał też prognozę zagrożeń na niedzielę. Wynika z niej, że w województwie pomorskim może silnie wiać. Przewidywany jest wiatr o średniej prędkości  30 – 45 km/h, a w porywach do 65 km/h, z południowego zachodu.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które powodowodują straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Można się spodziewać utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze zagrożenia, w tym opóźnień  w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych czy możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

 

Komentarze