To informacje nie do końca jawne! Zdziwicie się

informacje-nie-do-końca-jawne

Ile zarabia ksiądz? Ile zarabia zakonnica? Oczywiście są to informacje nie do końca jawne, ale pewne ustalenia docierają do opinii publicznej. Sprawdź jakie mają przychody?

Ile zarabia ksiądz? A ile zakonnica? Oto ich przychody, choć wciąż nie są to informacje do końca jawne. Zdziwicie się. Obowiązków mają tak samo wiele, ale wynagrodzenia diametralnie różne. Skąd takie różnice?

Informacja nie do końca jawna nr 1. Zakonnice nie zarabiają

Tak jest w wielu przypadkach. Za służbę Bogu otrzymują wikt i opierunek w zakonie. A jeśli już pojawia się wynagrodzenie to jest ono niewielkie. Sytuacja zakonnic jest trudna. Serwis money.pl donosił, że walczą o umowy o pracę i normalne emerytury od ponad 20 lat!

ksiądz-zakonnica-zarobki
Zakonnice nie zarabiają. Tak jest w wielu przypadkach

Pierwsza siostrą zakonną, która pozwała zakon jest była zakonnica Małgorzata Niedzielska. Przed sądem zażądała od franciszkanów 82 tys. zł zadośćuczynienia, podkreślając, że przez 13 lat gotowała posiłki dla ponad 120 osób od godz. 8:30 do nawet 22:00, co mocno wpłynęło na jej zdrowie.

Większość zakonnic po 40 latach pracy dostaje najniższą emeryturę. Również i to świadczenie muszą oddawać siostrze przełożonej.

Jeśli otrzymujemy jakąś pensję, wynagrodzenie za pracę, to wszystko idzie do siostry przełożonej, a jeżeli czegoś nam brakuje, coś nam potrzeba, to idziemy do niej, zgłaszamy jej i otrzymujemy pieniądze. Nie ma z tym większego problemu – opowiadała popularna na TikToku siostra Paula ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny.

Informacja nie do końca jawna nr 2. Takie są zarobki księży

Zarobki księży zależą od wielu elementów. Część duchownych podejmuje pracę w szkołach czy na uczelniach, gdzie wykładają m.in. filozofię, etykę czy teologię. Niektórzy kapłani pracują również w wojsku i placówkach medycznych, a nawet w ministerstwach.

Pensja jest uzależniona m.in. od doświadczenia księdza. Portal wynagrodzenia.pl donosi, że mediana miesięcznych zarobków nauczycieli religii wynosi 4260 zł brutto. 25 proc. otrzymuje świadczenia mniejsze niż 3530 zł, natomiast 25 proc. może liczyć na stawkę miesięczną przekraczającą 5280 zł!

Czytaj też:

https://wyborcza24.pl/skad-masz-pieniadze/

Księża pracują też jako kapelani. Jakiś czas temu portal wyborcza.biz donosił, że duchowni zatrudnieni w Ministerstwie Finansów (np. w skarbówce) mogą liczyć na pensje rzędu 6,8 tys. zł brutto.

Dodajmy, że jest to uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami do uposażenia, nagrodami, nagrodą roczną i nagrodą jubileuszową” – podkreślano.

Podano również informacje o zarobkach kapelanów w szpitalach. Te są już mniej imponujące. W jednym z miast na Warmii i Mazurach szpital zatrudniał kapelana na umowę cywilnoprawną z pensją 2 tys. brutto. Z kolei w zielonogórskiej placówce płacili kapelanowi już 4,6 tys. miesięcznie. Wiemy też, że kapelan katolicki za 10 godzin posługi tygodniowo otrzymuje miesięcznie 960 zł brutto.

Zobacz także:

https://wyborcza24.pl/1300-zl-dla-kazdego-kiedy-i-gdzie-nowy-zasilek-bedzie-wyplacany/

Komentarze