ISIS MORDUJE na lotnisku w Kabulu! Setki ZABITYCH I RANNYCH!

W dniu wczorajszym w pobliżu kabulskiego lotniska miało miejsce kilka silnych wybuchów. W ich wyniku śmierć poniosło co najmniej 90 osób a setki zostało rannych. Do zamachu przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

 

Informację o ataku potwierdził Pentagon. Pierwszy z wybuchów był atakiem terrorysty-samobójcy, następny nastąpił w wyniku detonacji bomby w samochodzie. Nie są do końca znane wymiary tragedii. Zginęło co najmniej 90 osób, w tym 12 żołnierzy amerykańskich.

 

Ataki był przewidywane przez służby wywiadowcze państw NATO, miały je przeprowadzać organizacje, które są wrogo nastawione do Talibów. Takim ugrupowaniem jest tzw. Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (ISIS-K).

 

Biden zapowiada odwet

 

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział ataki odwetowe.  Zapewnił, że osoby odpowiedzialne za mord zostaną wyśledzone i osądzone. Zdementował także plotki o przygotowaniach do większej operacji militarnej.

 

Ambasada USA wydała nakaz natychmiastowego opuszczenia lotniska przez obywateli amerykańskich. W dalszym ciągu trwa ewakuacji ludzi z terenu lotniska. Szacuje się, że takich osób jest jeszcze kilka tysięcy.

 

Zamachy a sprawa Polska

 

Do dnia zamachów wszyscy obywatele RP znajdujący się w Kabulu zostali ewakuowani. Nie ma informacji o ofiarach lub rannych pochodzących z Polski. Prezydent Andrzej Duda potępił ataki terrorystyczne.

 

W najostrzejszych słowach potępiam ohydne ataki na lotnisko w Kabulu, które skutkowały dziesiątkami ofiar, w tym żołnierzami armii amerykańskiej, naszych sojuszników (…) Modlę się za rodziny osób dotkniętych tym aktem tchórzostwa. Polska wspiera naszych amerykańskich i afgańskich przyjaciół – napisał prezydent na Twitterze.

 

 

Źródło: Wprost / Twitter

Zdjęcie: Facebook

Komentarze