ISIS stara się REAKTYWOWAĆ w Afganistanie! Czy to początek NOWEGO TERRORYZMU?

W chaosie jaki zapanował w Afganistania wyłania się nowy fundamentalistyczny odłam Państwa Islamskiego – ISIS-K, które będzie starało się stworzyć własny kalifat na wzór tego z Syrii i Iraku w 2015 roku.

 

Nowy twór nosi nazwę Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (czyt. również Khorosan lub Khurusan). To właśnie oni stoją za zamachami terrorystycznymi na lotnisku w Kabulu, w których zginęło kilkadziesiąt osób.

 

Organizacja ISIS-K została utworzona w styczniu 2015 roku. Grupie udało się zjednoczyć pod swoim przywództwem kilka prowincji Afganistanu. W początkowym okresie działania przeprowadzali ataki na wszelkie grupy mniejszościowe, instytucje publiczne i rządowe w Afganistanie i Pakistanie.

 

Grupa w większości składa się z byłych członków bojówek talibów z Pakistanu, Afganistanu i Uzbekistanu. Dostawy zasobów i rekrutów pozyskują z plemiennych terenów Pakistanu.  Otrzymują również wsparcie pieniężne od Państwa Islamskiego z terenów Iraku i Syrii.

 

Głównym celem nowej grupy terrorystycznej jest wywołanie chaosu i niepewności, by wymusić uległość na bojownikach innych grup rywalizujących o władzę w Afganistanie. Przy początkowych sukcesach propagandowych zostali zepchnięci do defensywy przez skordynowane operacje Talibów.

 

W przyszłości mogą stanowić zagrożenie dla nowych władz Afganistanu, który przejął władzę po marionetkowym rządzie ustanowionym przez USA. Swoje wysiłki będą koncentrować na sianiu zamętu i paniki, by pokazać, że Talibowie nie są w stanie rządzić skutecznie.

 

 

 

Źródło: Forsal

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze