Jest OFICJALNA decyzja ws. Brexitu! Wielka Brytania…

W niedzielę pisaliśmy na temat przełożonego głosowania w Izbie Gmin. Dotyczyć ono miało przyjęcia warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wynegocjowanych wcześniej przez premiera. Nie spodobało się to Borisowi Johnsonowi, który zapowiedział, że będzie dążył do zrealizowania wynegocjowanego planu. Dzisiaj odbyło się drugie czytanie ustawy, które poprzedziła debata z dosadnym wystąpieniem premiera na wstępie. Jak przebiegło głosowanie?

W swojej przemowie w Izbie Gmin premier zapowiedział, że w przypadku kiedy parlament odrzuci ustawę, Brytyjczyków czekać będą nowe wybory.

Drugie czytanie okazało się dla tzw. “Johnson’s deal” szczęśliwe, bo większość członków Izby Gmin opowiedziała się, za przyjęciem warunków w obecnym kształcie. Nie była to jedna miażdżąca przewaga, bo wynosiła ona zaledwie 30 głosów. Kolejne etapy legislacyjne mogą zatem nie być tak łatwe do pokonania. 

Kwestią sporną nadal pozostaje jednak termin opuszczenia UE. Boris Johnson optuje za 31 października, ale w drugim czytaniu upadła ustawa o przyspieszonym wdrożeniu do brytyjskiego prawa ustaleń zawartych w ustawie nt. warunków Brexitu. Jeśli przegłosowano by ten dokument, wtedy ustawa nt. Brexitu trafiłaby pod obrady Izby Gmin. W takim przypadku jednak prace musiały zostać wstrzymane. 

Wniosek o przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do końca stycznia przyszłego roku został już wysłany do Brukseli. Premier Boris Johnson przekonuje w nim jednak, że takie opóźnienie nie jest właściwym krokiem.

Komentarze