Kamiński i Wąsik znów pod ścianą! Teraz muszą zwrócić pieniądze za…

Kancelaria Sejmu wystosowała wnioski do Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Dotyczą one rozliczenia się z ryczałtu na funkcjonowanie ich biur poselskich po zakończeniu kadencji. Informację tę przekazało Centrum Informacyjne Sejmu, podkreślając, że środki przeznaczone na wynagrodzenia pracowników biur poselskich nie będą podlegać zwrotowi.

Politycy PiS, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, pełniący funkcje posłów w X kadencji Sejmu, otrzymywali środki na prowadzenie biur poselskich w Warszawie i Płońsku. Kancelaria Sejmu teraz żąda zwrotu części tych środków za okres po zakończeniu ich mandatów.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Sejmu można przeczytać, że obowiązkowi utworzenia biura poselskiego towarzyszy uprawnienie do otrzymania ryczałtu na pokrycie kosztów jego funkcjonowania. Przepisy wewnętrzne przewidują, że ryczałt jest przekazywany posłom z góry do 5. dnia miesiąca. W przypadku ryczałtu na styczeń 2024 roku, przelewy zrealizowano pod koniec grudnia ubiegłego roku.

Kancelaria Sejmu przypomina, że w przypadku zakończenia wykonywania mandatu poselskiego w trakcie kadencji, posłowie mają obowiązek rozliczenia się z otrzymanych środków w ciągu 30 dni od wygaśnięcia mandatu. W odpowiedzi na to Kancelaria skierowała do Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika pisma przypominające o konieczności rozliczenia się z otrzymanych pieniędzy.

Ważne jest podkreślenie, że środki przeznaczone na wynagrodzenia pracowników biur poselskich nie podlegają zwrotowi. Kancelaria Sejmu precyzuje, że obowiązek rozliczenia dotyczy środków niewydatkowanych lub wydatkowanych na cele niezwiązane z funkcjonowaniem biura poselskiego.

Maciej Wąsik skomentował sprawę, wypowiadając się dla „Super Expressu”. Polityk PiS podkreślił, że posiada umowy na wynajem biur i umowy o pracę. Pyta też retorycznie, czy ma oddać pieniądze, które już opłacono. Dodatkowo zaznaczył, że nie otrzymał żadnej korespondencji od marszałka Sejmu w tej sprawie.

Źródło: onet.pl

Danuta Holecka przemaglowała Kamińskiego i Wąsika. Opowiedzieli, jak wygląda więzienna rzeczywistość

Komentarze