Kolejny ATAK na Bliskim Wschodzie! Iran…

Sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardziej napięta. Na wodach Morza Czerwonego doszło do eksplozji tankowca Sabiti należącego do Iranu. Teheran potwierdził dziś, że doszło do celowego ataku. 

Do zdarzenia doszło w piątek przed południem ok.  95 km od Dżeddy w Arabii Saudyjskiej. W wyniku eksplozji do morza dostała się ropa naftowa.

Irańskie media donoszą, że mogło dojść do ataku terrorystycznego. Zgodnie z przekazami w tankowiec uderzyły dwie rakiety wystrzelone z saudyjskiego wybrzeża. Żaden z członków załogi nie ucierpiał.

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu potwierdziło już, że w ciągu 30 minut tankowiec został dwukrotnie trafiony. – Ci, którzy stoją za atakiem, odpowiadają za konsekwencje tych niebezpiecznych poczynań, w tym niebezpieczne dla środowiska zanieczyszczenie – powiedział rzecznik resortu Abbas Musawi. W sprawie wszczęto dochodzenie.

Agencja Reutera zwraca uwagę, że domniemany atak na tankowiec jest kolejnym incydentem w tym rekonie i najpewniej przyczyni się do wzrostu napięcia pomiędzy Iranem i Arabią Saudyjską. Jak dotąd władze saudyjskie nie wypowiedziały sprawie zdarzenia. Niedługo po ataku cena ropy Brent wzrosła natomiast o 2,3 proc.

Źródło: o2.pl, interia.pl

 

Komentarze