Konferencja prasowa. Mateusz Morawiecki chce porozumienia z opozycją

Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się do posłów opozycji podczas piątkowej konferencji prasowej, prezentując wizję nowego rządu, który ma zakończyć polsko-polską wojnę i wprowadzić nowe podejście do polityki. Obiecał, że w ciągu 7-8 dni przedstawi skład nowego gabinetu, będącego zupełnie odmiennym od obecnego. Morawiecki wyraził chęć budowy rządu ponadpartyjnego, opartego na wspólnych wartościach, zaznaczając, że propozycje programowe są zgodne z różnymi ugrupowaniami politycznymi, w tym Polską 2050, PSL, Konfederacją i Lewicą.

W trakcie konferencji premier odniósł się do wyników październikowych wyborów parlamentarnych, zauważając, że rozkład głosów w nowym Sejmie uległ istotnym zmianom. Morawiecki podkreślił, że rząd będzie oparty na „Dekalogu Polskich Spraw” na najbliższe cztery lata, wykorzystując najbardziej wartościowe elementy programów różnych partii. Jego celem jest zbudowanie rządu równowagi, który wprowadzi pozytywne zmiany pomimo trudności i kryzysów.

Premier przedstawił trzy pierwsze punkty „Dekalogu Polskich Spraw”, obejmujące tarczę i stabilność dla małych i średnich firm, ambitny rozwój Polski i bezpieczeństwo energetyczne, oraz wyższe wynagrodzenia i transformację gospodarki. Morawiecki podkreślił poprawę stanu finansów publicznych podczas jego rządów i zapowiedział kontynuację inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, terminal kontenerowy w Świnoujściu i budowa elektrowni atomowych.

Premier skierował ofertę do ugrupowań opozycyjnych, zapewniając, że rząd będzie współpracował w realizacji ich postulatów przy zachowaniu równowagi finansów publicznych. Wśród propozycji programowych znalazły się także plany dotyczące podniesienia średniej płacy, wprowadzenia dotacji na start działalności, ustawy o równości płac kobiet i mężczyzn, oraz kwoty wolnej od podatku do pensji minimalnej.

W kontekście Krajowego Planu Odbudowy, premier ogłosił projekt utrzymania zerowego VAT na żywność, mający na celu zwiększenie dostępności środków dla polskich rodzin. Morawiecki podkreślił, że jego rząd prefinansował projekty z KPO, a pierwsze pieniądze z planu mają wpłynąć już w najbliższych miesiącach. Odpowiadając na pytania dotyczące dodatków dla urzędników ministra Sasina, premier podkreślił pracę wszystkich ministerstw nad KPO, negując związki z działaniami poprzednich rządów.

Źródło: onet

Nowe fakty w sprawie śmierci księżnej Diany. Według znanego lekarza kobieta odniosła najmniejsze obrażenia

Komentarze