Moc witamin i nie tylko. Co kryją w sobie mandarynki?

mandarynki

Mandarynki są bardzo podobne do pomarańczy. Należą do tej samej rodziny – Rutaceae. Różnią się jednak od nich rozmiarem, luźną, łatwą do usunięcia skórką i słodkim, soczystym miąższem.

Uważa się, że mandarynki pochodzą z południowo-wschodnich chińskich lasów tropikalnych. Obecnie są jednak uprawiane w Japonii, Brazylii, Kalifornii (USA), na terenie basenu Morza Śródziemnego oraz na wyżynie Dekan (Indie). Istnieje wiele odmian owoców, m.in. klementynki, tangelo, tangor, yuzu, etc.

Mandarynki są niskokaloryczne – średnio mają 53 kalorie na 100 gram. Niemniej jednak są doskonałym źródłem flawonoidowych antyoksydantów, takich jak: naringenina, naringina, hesperetyna, witamina A, karoteny, ksantyna i luteina. Ich stężenie jest kilkakrotnie wyższe niż w pomarańczach.

Owoce te zawierają solidną dawkę rozpuszczalnej w wodzie witaminy C, która jest uważana za silny, naturalny przeciwutleniacz, odgrywający dużą rolę m.in. w syntezie kolagenu i gojeniu się ran oraz zapobiegający chorobom neurodegeneracyjnym, zapaleniu stawów oraz przeziębieniu. Dodatkowo, witamina C ma działanie antywirusowe i przeciwnowotworowe.

W mandarynkach znajduje się także rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, jak np. hemicelulozy czy pektyny, które zapobiegają absorpcji cholesterolu w jelitach. Należy pamiętać, że odpowiednia zawartość błonnika w codziennej diecie wspiera pracę jelit.

Owoce cytrusowe w ogólności są cenione za ich właściwości odżywcze. Naukowo udowodniono, że wysoka zawartość witamin i minerałów ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia. Zaczyna się także doceniać składniki nieodżywcze owoców: rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik i przeciwutleniacze. Wszystko to sprawia, że mandarynki i inne owoce cytrusowe mają potencjał antyrakowy i przeciwdziałający innym chorobom, jak np. zapalenie stawów, otyłość i choroby układu krążenia.

Czytaj też: Jedz te owoce jak najczęściej! Dzięki temu UNIKNIESZ RAKA

Źródło: Nutrition-and-you.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze