Naukowcy nie mają wątpliwości! Nic tak nie podkręca mózgu jak…

Istnieje coraz więcej naukowych dowodów na to, że na naszych mózgach odciska się pozytywne działanie, jeżeli posiadamy….

Zmienia się wtedy działanie neuroprzekaźników w mózgu, od których zależy nasze dobre samopoczucie.

 

 

Dzieje się to przede wszystkim w obszarach takich jak kora przedczołowa, płat ciemieniowy, jądro migdałowate, podwzgórze. Te obszary odpowiadają za emocje, myślenie przyczynowo- skutkowe, uczucia wyższe, planowanie i odczuwanie przyjemności.

 

W określonych sytuacjach i pod wpływem konkretnych odczuć mózg zalewa fala pobudzającej dopaminy i serotoniny. Dlatego też naukowcy twierdzą, że nic tak nie podkręca mózgu jak rodzicielstwo!

 

Zmiany te zachodzą jeszcze w czasie ciąży, jednak prawdziwa przebudowa kobiecego mózgu dokonuje się pod wpływem macierzyństwa tuż po porodzie. Co ciekawe, stawanie się rodzicem dla naszych szarych komórek w dużym stopniu przypomina zakochanie.

 

 

 

ZOBACZ TEŻ:Naukowcy alarmują: stres podczas TRZECIEGO trymestru ZWIĘKSZA RYZYKO…

 

 

Rodzicielstwo aktywuje „kaskadę reakcji biochemicznych”, w których wyniku mózg zalewa fala pobudzającej dopaminy, a z nią i serotoniny, podobna do tej, która powstaje także po zjedzeniu czekolady.

 

 

Według badań to właśnie te rejony pobudzały się nie tylko u osób zakochanych, ale też u rodziców – u jednych pod wpływem zdjęcia obiektu westchnień, u drugich, gdy na zdjęciu widzieli buzię swojego dziecka.

 

 

 

ZOBACZ TEŻ:Podczas zabawy znalazły AMUNICJĘ z II wojny światowej. Dzieci bawiły się nad…

 

 

 

 

 

Źródło:focus.pl/pixabay

Komentarze