Naukowcy alarmują: stres podczas TRZECIEGO trymestru ZWIĘKSZA RYZYKO…

stres

Stres podczas trzeciego trymestru ciąży może bardzo negatywnie odbić się na dziecku…

Stres i narażenie na ftalany

Kobiety w trzecim trymestrze ciąży, które są narażone na stres i związki chemiczne znane jako ftalany, mają zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu. Wnioski te płyną z najnowszych badań przeprowadzonych przez Environment International.

„Trzeci trymestr jest jak krytyczne okno dla takiego ryzyka” – twierdzi badaczka Emily Barrett, profesor na Rutgers School of Public Health.

Raport z badań

Badanie to jest pierwszym tego typu badaniem, w trakcie którego przeanalizowano związek między stresem a ftalanami – grupą chemikaliów obecnych w tworzywach sztucznych, która umożliwia ich zginanie.

Niestety, ftalany są obecnie dostępne dosłownie wszędzie

Znajdziemy je w produktach do higieny osobistej, opakowaniach na żywność i elektronice. Ludzie są narażeni na działanie ftalanów zarówno poprzez dotyk, jak i doustne spożycie.

Jedząc i pijąc przez te pojemniki i opakowania, konsumujesz nie tylko żywność i napoje, ale także wszystkie chemikalia, z których wytworzono i przygotowano opakowanie na ten produkt. Równie niebezpieczne są produkty do pielęgnacji ciała, które wdychamy lub nakładamy na skórę.

stres
Pixabay

Zagrożenie dla matek

„Matki, które miały wyższy poziom ftalanów w moczu i zgłaszały podczas ciąży stres, częściej rodziły wcześniaki” – powiedziała Barrett.

„Uważamy, że stres może uczynić organizm bardziej podatnym na wpływ chemikaliów w naszym środowisku, takich jak ftalany” – dodała.

Chociaż sam stres nie jest związany z narażeniem na te plastyczne dodatki, może wpływać na układ odpornościowy. To z kolei może prowadzić do stanu zapalnego i zmieniać poziom hormonów u kobiet w ciąży.

„To potencjalnie czyni te kobiety bardziej podatnymi na negatywne działanie ftalanów” – twierdzą eksperci.

Czy jest jakiś ratunek?

Nie można całkowicie uniknąć dodatków z tworzyw sztucznych. Barrett zaleca jednak kobietom w ciąży ograniczenie narażenia na ftalany. Jak to zrobić? Poprzez spożywanie mniejszej ilości przetworzonej żywności i ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych i produktów do higieny osobistej.

Czytaj też: Dziecko urodziło się bez twarzy! Ginekolog przekonywał matkę, że jest zdrowe!

Źródło: Babygaga.com

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze