NOWY OBOWIĄZEK DLA PODATNIKÓW! Do końca roku musisz…

mikrorachunek

Wraz z nowym rokiem podatkowym wszyscy podatnicy PIT, CIT i VAT powinni wygenerować tzw. mikrorachunek. Mają na to czas do 2019 r. Wraz z upływem tego terminu przestaną działać dotychczasowe rachunki podatkowe. Dotyczy to ponad 25mln Pokaów. Do tej pory zrobiło to dopiero 226,7 osób.

Do czego służy mikrorachunek? Mikrorachunek to rachunek bankowy, na który od 1 stycznia 2020 roku podatnik będzie zobowiązany uiścić podatek PIT, CIT i VAT. Dla każdego podatnika i płatnika, który posiada PESEL lub NIP, prowadzi działalność lub tego nie robi, zakładany jest indywidualny rachunek podatkowy. Czyli 1 podatnik = 1 rachunek dla celów PIT, CIT i VAT.

 

ZOBACZ TAKŻE: Znamy płeć dziecka Małgosi Rozenek! Gwiazda spodziewa się…

 

Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” w Polsce podatników CIT jest 0,5 mln, osób rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym – 1,2 mln, a podatników PIT ponad 25 mln. Zostały zaledwie dwa tygodnie na wygenerowanie własnego mikrorachunku. Tymczasem, póki co, zrobiło to tylko 226,7 tys. płatników.

 

Jak założyć mikrorachunek? Nic bardziej prostszego! Wystarczy wejść na stronę internetową ministerstwa finansów (www.podatki.gov.pl) i kliknąć pole „Generuj”. Następnie należy wpisać swój nr PESEL, jeżeli nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy podatnikami VAT. W każdym innym przypadku musimy to zrobić za pomocą numeru NIP.

Mikrorachunek podatkowy spełnia standard Narodowego Rachunku Bankowego , czyli standard, który jest stosowany w obrocie krajowym w zakresie sposobu numeracji rachunków bankowych oraz standard IBAN, czyli Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego.

 

źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl, fot. pexels

Komentarze