Odbiorą Ci 500+! Wystarczy, że…

500+

Polskie świadczenie 500+ zostanie odliczone od niemieckiego świadczenia tzw Kindergeld. Decyzję podjął Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy. Polacy pobierający oba świadczenia będą otrzymywać mniej pieniędzy.

Federalny Trybunał Finansowy uznał, że polskie 500+ i niemieckie Kindergeld to świadczenia tego samego rodzaju. A więc nie można pobierać ich w tym samym czasie. Niemiecki Federalny Trybunał Finansowy (BFH) z Monachium podjął decyzję, że świadczenie Kindergeld będzie pomniejszone o sumę świadczenia 500 plus otrzymywanego w Polsce.

 

,,Polskie pięćset plus i niemieckie Kindergeld to świadczenia tego samego rodzaju i nie mogą być pobierane w tym samym czasie.”

 

 

ZOBACZ TAKŻE: KASIA CICHOPEK W CIĄŻY?! Fani dopatrzyli się zaskakującego szczegółu! [FOTO]

Kindergeld istnieje od kilkudziesięciu lat. Przysługuje dzieciom obywateli Niemiec. Świadczenia rodzinne podlegają tzw. koordynacji świadczeń. Pierwszeństwo w wypłacie świadczeń ma to państwo, w którym wykonywana jest działalność zawodowa. Jeżeli tylko jeden z rodziców pracuje to świadczenia wypłaca kraj, w którym opiekun pracuje.  Przykładowo jeśli ojciec dziecka pracuje w Niemczech, a matka wychowuje dzieci w Polsce, to pierwszeństwo wypłaty leży po stronie niemieckiego rządu. Jednak jeśli matka, która przebywa z dziećmi w Polsce również rozpocznie pracę, pierwszeństwo przejmuje rząd w Polsce.  Od 1 lipca 2019 roku rodzina w Niemczech otrzyma 204 euro na pierwsze i drugie dziecko, 210 euro na trzecie i 235 euro na każde kolejne dziecko. Najuboższe rodziny mogą wnioskować też o dodatek do Kindergeld tzw. Kinderzuschlag w maksymalnej kwocie 185 euro miesięcznie.

 

 

 

Komentarze