Ogromny PRZEŁOM w KOŚCIELE! Papież podjął decyzję…

przełom

Papież Franciszek podjął decyzję dotyczącą tajemnicy papieskiej. Będzie zniesiona w sprawach, które dotyczą nadużyć seksualnych.

Papież Franciszek poinformował o swojej decyzji w dokumencie, który opublikowano we wtorek.

„Temu, kto zgłasza taką sprawę, kto twierdzi, że został poszkodowany, a także świadkom nie można narzucić zobowiązania do milczenia w kwestiach ją dotyczących” – czytamy w piśmie.

Zniesienie tajemnicy papieskiej będzie obowiązywać w sprawach dotyczących m.in. nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez duchowieństwo. Ta zasada będzie również stosowana w przypadku postępowań dotyczących przedstawicieli władz kościelnych, którzy próbują tuszować przestępstwa na tle seksualnym. To ogromny przełom w kościele katolickim. 

 

 

 

Tajemnica papieska to szczególny rodzaj poufności w Kościele Katolickim. Jeśli dojdzie do jej świadomego złamana uznaje się to przewinienie za grzech ciężki. W wyjątkowych sytuacjach osobie, która nie dotrzymała owej tajemnicy grozi ekskomunika. Zmiana kościelnych przepisów dotyczących tajemnicy papieskiej w przypadkach dochodzeń o nadużycia seksualne była kluczowym żądaniem wysuniętym przez szczyt na temat walki z wszechobecną pedofilią w Kościele, który odbył się w lutym w Watykanie. 

Dodatkowo Papież Franciszek postanowił, że przestępstwo dotyczące pornografii dziecięcej zachodzi w przypadku, gdy przedstawione w tych materiałach osoby mają do 18 lat. Do tej pory limit wynosił 14 lat. Głównym problemem w Kościele Katolickim było to, że z powodu tajemnicy papieskiej ofiary nie miały dostępu do wyroków jakie zapadały. 

 

źródło: tvn24.pl

Komentarze