ORLEN inwestuje w Możejkach! Jak zareaguje ROSJA?

PKN Orlen rusza z nową inwestycją w litewskiej rafinerii w Możejkach. Instalacja do pogłębionego przerobu ropy ma kosztować 641 milionów euro. Inwestycja zagwarantuje większe bezpieczeństwo energetyczne dla Polski i Litwy.

 

 

Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2024 roku, ma przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Prezes PKN Daniel Obajtek podpisał porozumienia Orlen Lietuva na finansowanie projektu.

 

 

Zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych przełoży się też korzystnie na stabilność dostaw paliw nie tylko w państwach bałtyckich, ale też w Polsce. To efekt ocieplenia stosunków polsko-litewskich zarówno na poziomie rządowym, jak i biznesowym w ostatnich latach – komentował Daniel Obajtek.

 

 

Dzięki budowie intalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach, będzie możliwe zwiększenie uzysku z obecnych 72 proc. do ponad 84 proc. Nowe możliwości pomogą ograniczyć przerób ropy, przy jednoczesnym zachowaniu takiego samego poziomu produkcji paliwa. Nowy projekt ma być proekologiczny, bo wyeliminuje produkcje wysokosiarkowych ciężkich olejów opałowych.

 

Rafineria w Możejkach jest największą firmą na Litwie. Zatrudnia prawie 1,5 tysiąca pracowników. Firmy zewnętrze kooperujące z rafinerią zatrudniają kolejne 4,5 tysiąca osób. Orlen Lietuva to trwały wkład w gospodarkę Litwy i jeden z największych płatników. W roku ubiegłym wpłacił do budżetu przeszło 566 milionów euro.

 

 

 

 

Źródło:  PAP / Forsal.pl

Zdjęcie: Pixabay

 

 

Komentarze