Owsiak MIAŻDŻY Ziobrę na Facebooku. Poszło o film Agnieszki Holland…

Jerzy Owsiak ostro skrytykował Zbigniewa Ziobrę w związku z jego atakiem na Agnieszkę Holland w kontekście filmu „Zielona granica”. Spór ten dotyczy filmu reżyserki, który jest reprezentantem Polski na festiwalu filmowym w Wenecji. Ziobro, minister sprawiedliwości, użył kontrowersyjnych słów, sugerując analogię między reżyserką a III Rzeszą.

Film „Zielona granica” oparty na prawdziwych wydarzeniach przedstawia dramatyczne sytuacje na granicy polsko-białoruskiej. Jest to jeden z filmów reprezentujących Polskę na prestiżowym festiwalu w Wenecji, co jest ważnym wydarzeniem w świecie filmowym.

Ostatnio reżyserka Agnieszka Holland stała się celem ataków ze strony TVP oraz polityków partii rządzącej. Krystyna Pawłowicz nazwała jej film „haniebnym gadzinowcem zaszczuwającym rodziny Polaków”. Natomiast Zbigniew Ziobro w kontekście reżyserki użył słów dotyczących III Rzeszy. Stwierdził, że „w III Rzeszy Niemcy produkowali propagandowe filmy pokazujące Polaków jako bandytów i morderców”, a teraz Agnieszka Holland jest ich dziedziczką.

 

W odpowiedzi na te ataki, pojawił się list otwarty broniący Agnieszki Holland, do którego Jerzy Owsiak się odniósł. Owsiak przypomniał kontrowersję związaną z kukiełkami Barbary Pieli w programie „Minęła 20” oraz swój przegrany proces sądowy w związku z zamazywaniem serduszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wskazał na podobieństwa między materiałem Pieli a nazistowską propagandą z lat 30., co było próbą oskarżenia WOŚP.

Jerzy Owsiak podkreślił, że jest to przykład, gdzie „nazistowska propaganda” jest obecna w telewizji publicznej. Następnie skrytykował Ziobrę za jego kontrowersyjne słowa, określając je jako „podłe, przerażające i pełne strachu o najbliższą przyszłość”. Owsiak dodał, że wiele osób, włącznie z nim samym, podpisało list broniący Agnieszki Holland. Wyraził też nadzieję, że Ziobro będzie musiał tłumaczyć się za swoje słowa przed niezależnym sądem po 15 października.

Na zakończenie Owsiak przypomniał o wizycie Agnieszki Holland na Pol’and’Rock Festival oraz jej wpływie na budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich i wiarę w tworzenie wspólnego dobra.

Zobacz także: PiS znów zaskakuje! Tym razem rząd zadba o młodych

Komentarze