Państwo inwigiluje Polaków przez aplikację kwarantanny? Rząd będzie się z tego tłumaczył!

Są spore wątpliwości w sprawie zakresu informacji, do jakich ma dostęp aplikacja „Kwarantanna Domowa”. Czy nasze dane są zagrożone? Czy jesteśmy inwigilowani? Premier będzie musiał się z tego wytłumaczyć!

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do premiera i ministra cyfryzacji o ocenę działania aplikacji do kwarantanny domowej. Poprosił też o wytłumaczenie obywatelom, dlaczego aplikacja potrzebuje dostępu do aż tylu danych.

– Od początku epidemii do Biura RPO wpływają sygnały obywateli dotyczące stosowania aplikacji przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji w celu walki z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 – wyjaśnia Rzecznik Praw Obywatelskich.

Już w kwietniu RPO przekazał pierwsze wątpliwości Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Poprosił wtedy o zbadanie aplikacji pod kątem jej zgodności z prawem ochrony danych osobowych.

Fot. Pixabay

Rzecznik podkreśla, że nie kwestionuje obowiązku przestrzegania kwarantanny. Chodzi jednak o to, aby narzędzia wykorzystywane przez państwo nie wykraczały poza konstytucyjne normy ochrony prywatności i przepisy RODO.

Do rzecznika nadal zwracają się osoby, które boją się o swoją prywatność. Chodzi m.in. o brak dostatecznych i przystępnych informacji o działaniu aplikacji.

– Główne wątpliwości obywateli wiążą się z zakresem informacji, do jakich ma dostęp aplikacja „Kwarantanna Domowa”. W jej regulaminie wskazano, że do prawidłowego działania wymaga ona, aby urządzenie mobilne umożliwiało jej w określonych sytuacjach dostęp do: internetu, aparatu, lokalizacji, zdjęć. Jednak przy pobieraniu aplikacji wskazany jest o wiele szerszy zakres uprawnień (np. dostęp do mikrofonu). Na ten problem już w marcu 2020 r. zwracała uwagę Fundacja Panoptykon – tłumaczy RPO.

Obywatele zwracają też uwagę na to, że sama aplikacja Google Play, w ramach której, niezależnie od „Kwarantanny Domowej”, przetwarzane są dane użytkowników, nie przekazuje jasnych i klarownych informacji na temat działania aplikacji.

Obecnie kwarantanną w Polsce objętych jest 400 tys. osób.

  • Fot. Pixabay
  • Źródło: RPO

Komentarze